Varşova Gezilecek Yerler

Polonya’nın başkenti Varşova hakkında ne biliyorsunuz?  Hadi Varşova gezilecek yerler yazımda Varşova’yı benim gözümden bir tanıyalım. II. Dünya savaşı sonrası Nazi Almanyası tarafından deyim yerindeyse taş üstünde taş bırakılmayan Varşova, birde Sovyetler’in istilası üzerine uzun yıllar esaret içinde kalmıştır.

Pałac Kultury i Nauki – Kültür ve Bilim Sarayı

Nihayetinde ülke küllerinden doğmuş bir Anka kuşu misali bugünkü Polonya meydana gelmiştir. Varşova’nın bugünkü görünümü 1955’te Ruslar tarafından inşa edilen Kültür ve Bilim Sarayı’nın çevresinde gelişmeye başlamıştır. Birçok polak tarafından Sovyet baskısının bir sembolü olarak görülse de 42 katlı bu yapı Varşova’nın simgesidir. Tiyatro, Kütüphane, Postane ve Müze gibi birçok amaç için kullanılan yapının 3000’i aşkın odası bulunmakta. Diğer şehirler’den Varşova’ya otobüs ile gelecekseniz Polskibus (bu günlerde Flixbus tarafından satın alınmış) sizi buraya getirecektir.

Old Town – Eski Şehir

II. Dünya savaşı Naziler tarafından tamamen yıkılan şehir, 1980’li yıllarda eskiye göre restore edilmeye başlanmıştır. UNESCO Dünya miras listesin’de yer alan meydan Kraliyet kalesi, Barbakan gibi eserlerde yer alıyor. Günün her saati canlı olan old town bölgesinde bir çok cafe, restoran işletmesine’de ulaşmanız çok kolay.

Zamek Królewski – Kraliyet Kalesi

Old town’da bulunan Kraliyet Kalesi 1598 yılında yapımı başlamıştır. Mimari tarzı Barok olan yapı old town’da yer alıyor. II. Dünya Savaşı sonrası yeniden restore edilmiş ve ziyarete açılmıştır. Kraliyet eşyaları, resimler ve birçok koleksiyonu görebilirsiniz.

Barbican – Barbakan

1540 yılında yapılan kale 1954 yılında restore edilerek bugün ki görünümü almıştır. Old town’dan 5dk yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

St. John’s Archcathedral – St. John’s Katedral

Old Town Swetojanska bölgesinde yer alan St. John’s Katedrali yürüme mesafesinde olan bir diğer yerdir. Gotik tarzda bir mimariye sahiptir ve Varşova’nın bilinen en eski kilisesidir. Kraliyet taç giyme törenlerinin genellikle burada yapıldığını söyleyebiliriz.

Wilanów Palace – Wilanow Sarayı

Kral Jan III Sobieski‘nin 17. yüzyılın sonlarına doğru inşa ettiği sarayın, özellikle ön bahçesi ile büyük beğeni topluyor.  1805 yılında kurulan Saray Müzesi ise ülkenin kraliyet ve sanatsal miraslarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca fotoğrafçılar için güzel bir uğrak noktası diyebilirim.

Giriş ücreti: Öğrenci indirimi 15 zł\ Tam 20 zł.

Łazienki Królewskie – Łazienki Parkı

Bahçeli saray olarak yapılmış ve içerisinde bir müze bulunmaktadır. Tam ortasında konser alanı veya tiyatro sahnesi bulunmakta. Şimdilerde yeni evlenen çiftlerin fotoğraf çekinmek için geldikleri güzel manzarası olan uğrak bir alan. Bu fotoğraf Paris gezisi öncesi Varşova seyahatimizden bir kare. Tam seyahat öncesi ayağım burkuldu ve morarmıştı tüm seyahati topallayarak bitirdiğim, hayatimin en zor seyahati diyebilirim.

Ogród Saski – Sakson Bahçesi

1727 yılında Kral Augustus tarafından yapılan Polonya’nın en eski parklarından birisidir. II. Dünya Savaşı öncesi Bahçede bir saray bulunuyormuş ama savaşın karanlık yüzünü burada’da gördüğümüz gibi sonrasında sadece heykeller kalmış.

Warszawskie Zoo – Varşova Hayvanat Bahçesi

Dünyanın çeşitli yerlerinden 500 farklı türe ait 5000 den fazla hayvanı barından Varşova Hayvanat Bahçesi büyük bir alanda kurulmuştur.  Bu sevimli hayvan dostlarımızdan bazıları objektifime böyle yansıdılar. :)

Giriş ücreti: Öğrenci indirimi 18 zł\ Tam 30 zł.

Booking.com

National Stadium Warsaw – Ulusal Stadyum

Şehir merkezine yakın bir yerde yer alan Ulusal Stadyum 2012 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası için inşaat edildi. Modlin Havalananına tren ile gidecekler Stadyumu göreceklerdir. Akşam aydınlatma ile şehrin sembolleri arasında yer alıyor.

Warsaw Uprising Museum – Varşova Ayaklanma Müzesi

Varşova ayaklanması Nazi zulmüne karşı bir halkın uyanışını temsil eder. Ayaklanma Sovyet Rusya’nın Kızıl Ordu’sunun Varşova’nın doğusunu işgaliyle eş zamanlı olarak başlamıştır. Ayaklanma sonucunda 16.000 Polonyalı direnişçi ve 200.000 sivil hayatını kaybetmiştir. Ayaklanma sonrası Varşova şehrindeki binaların %85 yıkılmış veya kullanılamaz hale gelmiştir. Varşova Direniş Müzesi II. Dünya Savaş’ının kanlı yüzüne tanıklık etmenize ve Polonya Halk Ordu’sunun kahramanca hikayesinden bahseden büyük bir müzedir.

Fazla müze gezisi seven biri değilim ama Varşova’da kesinlikle görmeniz gereken yerler listenizde olsun. Özellikle tarih sevenler için II. Dünya Savaş’ını bir parça da olsa canlı gözlerle görmek adına gidilmesi gereken bir müzedir.

Giriş ücreti: Öğrenci indirimi 20 zł\ Tam 25 zł.

Varşova Gezilecek Yerler – Bir Klasik Modlin Airport! 

Sanırım Varşova’ya sayamayacağım kadar fazla geldim. Çünkü diğer Avrupa ülkelerine uçmak için Modlin Havalimanı en uygun seçenek. Her ne kadar Varşova sınırları içerisinde gösterilse de, Centrum’e 41 Km uzaklıkta bulunmakta kendileri. Bu neden uçuş saatinize uygun şekilde plan yapın. Ulaşım özel otobüs ve tren seferleri ile sağlanıyor.

Otobusler, Varşova Tren İstasyonu (Centrum) dan kalkıyor.  Online bilet alırsanız Fiyat 25  zł. Benim tercihim her zaman tren ile gitmek olmuştur. Tren son istasyonda üst geçitten otobus aktarması yapmanız gerekmekte. Ama korkmayın zor değil zaten diğer insanları takip edin onlarda aynı yere gideceklerdir :)   Fiyatı 12  zł .

Varşova Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com

Varşova Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. Varşova Gezi Rehberi işaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için buraya tıklamanız yeterli.