Türkiye Gezilecek Yerler

Türkiye’de gezilecek en güzel şehirler hakkında görülecek en güzel 100 yeri sizin için listeledik. Sizde listelediğimiz şehirleri ziyaret etmeye hazırlanıyorsanız en güzel 100 yeri görmek için gideceğimiz şehrin rehber yazısını okumayı unutmayın.

1- İstanbul

Türkiye Gezilecek Yerler

İstanbul Boğazı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı, Yerabatan Sarnıcı, Galata ve Kız Kuleleri… İstanbul’da gezilecek ve görülecek o kadar fazla yer var ki! Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrin tarihi, konumu ve modern yapısı ile bir çok kişinin görmeyi arzu ettiği şehirler arasında yer alıyor.

2- İzmir

Türkiye Gezilecek Yerler

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri konumundaki İzmir köklü tarihi, sıcak kanlı insanları, her mevsim güneşli iklimiyle Türkiye’nin modern yüzüdür. Ege denizinin kıyısında bulunan şehir güzel plajları, turistik mekanları, sanatsal etkinlikleri ile her dönem dinamik bir yapıda.

3- Antalya

Türkiye Gezilecek Yerler

Yıl içerisinde yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği kentte görülecek  yerler ve yapılacak aktiviteler açısından çok zengindir. Sadece plajları ile ünlü olan şehirde aslında birçok önemli gezi noktası bulunuyor. Özellikle Kaleiçi bölgesinde eski şehrin izleri ve Türk kültürünü gözlemleme açısından önemli bir yer.

4- Bursa

Türkiye Gezilecek Yerler

İpek üretimi, ticareti ve tarihi ile öne çıkan Bursa Türkiye’nin yeşil kentleri arasında yer almakta. Marmara ve Ege bölgeleri arasında bir geçiş konumuna sahip kent, Osmanlı’nın kuruluş dönemi ve Türk İslam mimarisine ait eserleriyle önemli bir konumda bulunur.

Booking.com

Türkiye Gezilecek Yerler

5- Kapadokya

Türkiye Gezilecek Yerler

Erciyes ve Hasan Dağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu peri bacaları muhteşem bir doğal güzellik sunuyor. Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Ortahisar olarak bölümlere ayrılan Kapadokya, iç anadolu insanımızın misafirperverliği ile birçok yabancı turistin ilgisini çekiyor.

6- Çanakkale

Türkiye Gezilecek Yerler

Çanakkale Türkiye’nin manevi olarak kalbi diyebileceğimiz bir tarihe ve konuma sahip. Çanakkale savaşlarının en kanlı çarpışmalarının yaşandığı, çok sayıda şehitlik, anıt ve mezarlığın bulunduğu Gelibolu Yarımadasıyla, Troya, Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin ortasındaki Çanakkale, tarihi kalıntıları ve 671 kilometrelik sahil şeridiyle görülmesi gereken bir şehir.

7- Trabzon

Trabzon

Ülkemizin doğal güzelliklerinden Trabzon, Yeşilin ve mavinin her tonunu görebileceğiniz bir şehir. Sümela Manastırı, Trabzon Kalesi, Uzun Göl ve dahası Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında yer almakta.

8- Ankara

Ankara

Ülkemizin başkenti olan şehirde Cumhuriyet tarihimizle ilgili yapılar ve müzeler başta olmak üzere bir çok görülmesi gereken nokta bulunmakta. Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anıtkabir gibi şehirde görülmeyi bekleyen yapılar sizleri bekliyor.

9- Eskişehir

Türkiye Gezilecek Yerler

Frigyalılara dayanan geçmişi ile pek çok tarihi yapıya ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Porsuk çayı ve çevresinde gelişen hareketli yaşamı ile bir çok genç öğrencinin üniversite tercihlerinde ilk sırayı alıyor.

10- Gaziantep

Türkiye Gezilecek Yerler

Türkiye Gezilecek Yerler listemizde son olarak gaziler şehrini ekledik. Gaziantep turistik yerleri ve antep yemekleri ile türkiye’nin görülmesi gereken şehirleri arasında yer alır. Dünyanın hala yaşanan en eski şehirlerinden biri olan kent, tarihi yapıları, müzeleri ve doğal güzellikleri ile görmeniz gereken şehirler arasında.

Booking.com