Roma Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler yazımda beni en çok etkileyen yönleri ile Roma’yı anlatmayı denedim. Tarihin en büyük medeniyetlerden İtalya’nın kültür, mimari yapıları ve yemeklerinin halen sokaklarda yaşamaya devem ettiğini görmek insani büyülüyor. Sokaklarda gezerken Roma’ya ait atmosferi kolaylıkla hissedeceksiniz. Avrupa’ya seyahat planlıyorsanız listenizin ilk sırasına Roma’yı gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Erasmus yapan öğrencilerin kesinlikle görmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Roma Erasmus öğrencileri için tavsiye niteliğinde bir başlangıç yazısı olabilir.

Roma’da Ulaşım

Uçaktan indik şehir merkezine gitmek için en ideal seçenek shuttle Bus. Önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim ; romeairportbus Resmi sitesinden güncel saat ve fiyatını öğrenebilirsiniz.

Bu arada unutmayın ki Roma şehrinde 2 havaalanı mevcuttur. Erasmus yapan arkadaşların kankası Ryanair Havayolu şirketi Ciampino havaalanına uçuyor. Şehir merkezine 15km uzaklıkta olan havaalanı 24 saat açık değil. 24:00 – 4:30 saatleri arasında kapanıyor. Sabah 5-6 arası uçağı olan arkadaşlar gece 12 de giderim, gecede havaalanında 5 saat kalırım diye planlıyorsanız dikkat edin. Yaz sezonu sorun olmasa da, kış sezonu soğukta ateş yakanın dan, şehir merkezine geri dönenine kadar birçok hikaye duydu bu kulaklar :)

Şehir içi ulaşım için elinizden geldiği kadar yürümeye gayret edin. Roma sokaklarında bir çok sürprizi böylece kaçırmamış olursunuz. Gezilecek çoğu nokta şehir merkezinde yer alıyor. Vatikan’a gitmek için şehir merkezinde public otobüsleri kullanabilirsiniz.

[fusion_youtube id=”https://www.youtube.com/watch?v=DEJx0CYrDHk” alignment=”center” width=”620″ height=”410″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=”” /]
roma gezilecek yerler

Roma Gezilecek Yerler

Herkesin seyahat planlaması farklıdır. Benimki konakladığım yere göre köşe noktalarından başlayarak tekrar dönmeden bir sonraki noktayı takip etmektir.

1- Kolezyum

Roma gezilecek yerler listenizin ilk sırasını şehrin simgelerinden olan  Kolezyum’u yazıyorum. Kolezyum, M.S 72 yılında İmparator Vespasian döneminde yapılmış, adını girişinde yer alan Colossus Neronis Heykeli’nden alıyor. Geçmiş zamanlarda gladyatörlerin savaştırıldığı bu yapıda olmak gerçekten anlatılamayacak, ancak yaşayarak görebileceğiniz bir şey.

Kolezyum Giriş Ücreti 12€ dur. Girişte bilet almak için 2-3 saat gibi uzun kuyruklar beklemek istemiyorsanız önceden bilet rezervasyonunuzu online olarak yapmanızı tavsiye ederim.

Roma Gezilecek Yerler

2- Roma Forumu

Kolezyum’dan çıkıyoruz ve karşımızda tarihi kalıntıların bulunduğu Roma Forumu geçiyoruz. Manzara tek kelimeyle harika! Burada buram buram tarih kokuyor be kardeşim. Dünyanin en büyük arkeolojik alanlarindan biri olan forum eski Roma dönemlerinde 1000 yıl boyunca ticaret, hukuk ve siyaset merkezi olarak kullanılmıştır.

Roma Gezilecek Yerler

3- Vittorio Emanuele II Abidesi

Sıradaki durağımız Vittorio Emanuele II Abidesi, Forum’un bulunduğu caddeyi takip ettiğimizde sağımızda Trajan Pazarı, solumuzda Abideyi görüyoruz. Bu muhteşem yapıt italya Krallığının ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için yapılmış . Çatı kısmının iki yanında “Mahşerin Dört Atlısı” adı verilmiş iki heykel bulunuyor. Beyaz mermerden ve devasa boyutlardaki merdivenler yapılan yapının içerisinde biri Lion of San Marco’yu diğeri Tiren Denizi kıyılarını temsil eden iki çeşmeye bulunmakta.

Roma Gezilecek Yerler

4- Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Papa XII. Clement’in isteği üzerine 1732’de Nicola Salvi tarafından başlatılmış ve tam 30 yılda tamamlanmış. Çeşmenin orta kısmında Neptün figürüne yer verilmiş.

Aşk Çeşmesi adıyla anılan bu çeşme sabah akşam durmaksızın turistlerin en çok uğrak noktası. Fotoğraf çektirmek için sıraya bile giriyorsunuz :) İnanışa göre kim bir dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Dilek dileyip bozuk para atma klasiğimizi de yapıyoruz.

Roma Gezilecek Yerler

5- Pantheon

İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilen yapı, tüm tanrılar tapınağı anlamına gelmektedir.  Yapının giriş kısmında Marcus Agrippa’ya ithaf edilen “M. Agrippa, Lucius’un oğlu, üç kez konsül olan kişi yapmıştır” yazar. Pantheon’un en önemli kısmı ise şüphesiz kubbesidir. Yapının devasa kubbesi, dünyanın en büyük beton kubbesi olarak bilinmektedir. Kubbenin ortasında Oculus adında bir delik bulunur. İnançlara göre şeytan delikten gökyüzüne çıkarmış. Yapının içerisinde sanatçılara, mimarlara ve krallara ait çok sayıda mezar bulunuyor. 8 metre genişliğindeki bu delik içeriye ışık girmesini sağlayan tek nokta olarak inşaa edilmiş. Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 08.30-19.30, Pazar 09.00-18.00. Girişin ücretsiz olmasına biraz şaşırdım diyebilirim.

Yapının hemen önünde turistlerin dinlendikleri bir alan bulunuyor. Burada 20 dakika duraklayıp sokağın sesini dinliyorum.

Roma Gezilecek Yerler

6- Navona Meydanı

Roma’nın en güzel ve en canlı Navona Meydanı’na yürüyerek geliyorum. Roma sokakları o kadar güzel ki insan hiç bıkmıyor yürümekten. Meydanın sol tarafında kafeler dinlenmek için güzel bir seçenek. Ayrıca meydanda çeşitli sanatçılar hünerlerini sergilerken onları izlemekte oldukça keyifli. Dört Nehir Çeşmesi ”Ganh, Nil, Tuna, Rio de la pata” nehirlerinden ilham alınarak tasarlanmış Barok bir baş yapıttır. 

7- İspanyol Merdivenleri

Avrupa’nın en uzun merdivenleri olarak ün salan merdivenler 138 basamaktan oluşuyor. 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için inşa ettirilmiş. İtalyanların Roma’da sıklıkla buluştukları uğrak noktası haline gelmiş. Bende 30 dakika burada soluklandıktan sonra otelin yolunu tutuyorum. 

8- Santa Maria Maggiore Bazilikası

Papa Liberius’un rüyasında Meryem ana’yı görmesi ile inşası başlamıştır. Yapımında altın kaplamalar, gösterişli mermerler ve eşsiz mozaikler ile harika bir işçiliğe sahiptir. Bazilika’nın ön kısmında hacılara yol gösteren Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı yer alıyor.

9- Palatino Tepesi

Kentin en eski bölgesi olarak anılan Palatino Tepesi, Roma’nın kalıntılar açısından en zengin bölgesidir. Efsaneye göre imparatorluğun kurucusu ikiz kardeşler Romulus ve Remus, dişi bir kurt tarafından bu tepedeki bir mağarada büyütülmüş. Arkeolojik çalışmalar sonucunda M.Ö. 9. yüzyıldan kalma kulübe kalıntıları keşfedilince efsanenin doğruluk payı artmıştır. Tepede İmparator Augustus’un ve eşi Livia’nın evleri başta olmak üzere Kybele Tapınağı, Flavia Sarayı, Hipodrom, Farnese Bahçeleri gibi arkeolojik yapıları görebilirsiniz. Kolezyum, Forum, Palatino Tepesi’ni Antik Roma bölgesi olarak gezmenizi tavsiye ederim.

 

Booking.com

Roma Gezilecek Yerler

 10- Villa Borghese Parkı

Bizim ülkemizin en büyük eksiklerinden birisine geldi sıra! Yaptığımız tüm sitelerde, yeni kurulan bölgelerde sadece bina yaparak insanlara yaşayabilecekleri ev sunuyoruz. Peki ya insanın asıl ihtiyacı olan Doğal yaşam alanlarına neden alan ayıramıyoruz. Bu konuda en büyük eksik devlete ait gibi gözüküyor. İmara açtığı bölgelerde yeşil alan yerine 1 bina daha fazla inşa etmenin hesabı yapılıyor. İnsanlara ihtiyacı olan doğal kaliteli bir yaşam yerine beton içinde kaybolmuş nesiller yetişiyor… Avrupa’nın en geniş kent parklarından birisi sayılan Villa Borghese 1700 dönümlük alanı ile huzur arayanların, doğayı sevenlerin vazgeçilmez uğrak noktası.

Villa Borghese Parkı

11- Borghese Galerisi

Papa V. Paul’ün yeğeni Kardinal Scipione Borghese tarafından toplanan büyük bir koleksiyonunun bir bölümünü burada görebilirsiniz. Tablolar, heykeller, antikalardan oluşan bu koleksiyonunun beni en çok etkileyenler heykeller olmuştu. Bu kadar fazla önemli eseri bir arada gördüğüm nadir yerlerden diyebilirim.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç 08.30-19.30 arası ve Giriş Ücreti: 11 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

12- Konstantin Takı

Roma Gezilecek Yerler listemde Kolezyumun komşusu olan yapı 4. yüzyılda inşaa edilmiştir. ilk Hıristiyan imparatoru olan Konstatin’in 312 yılında kazandığı Milvian köprü savaşı onuruna yapışmıştır.

13- Stadio Olimpico

Roma Olimpiyat Stadı, İtalya’nın Roma kentinin Foro Italico bölgesinde bulunur. 1936 yılında yapılan stat, 70.634 kişiliktir. Birçok efsanevi maça ev sahipliği yapan stadı Lazio ve Roma takımları kullanır. UEFA’nın 5 yıldızlı stadyumlarından birisi olarak gösterilmektedir.

14- Trastevere

3 bin yıllık şehirde ortaçağ atmosferini yaşatan dar sokaklarındaki popüler kafeler, restoranlar, sanat galerileri ile Trastevere Roma Gezilecek Yerler listeme girmeyi başarıyor.  20’nci yüzyıl sonlarında sanatçı, bohem ve zenginler keşfetmişler semti. Halk sosyal, mimari dokunun bozulmasına izin vermemiş. Arnavut kaldırımları, küçük restoranlar ve barlarında yerel lezzetler bulabileceğiniz ender yerlerden.

15- Campo de’ Fiori

Bu meydanda pazar hariç her gün, öğle saatlerine kadar dev bir pazar kuruluyor. Roma civarında yetişen yerel ürünler, meyveyi ve sebzeleri bulabilirsiniz. Burada ucuz hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Pahalı mağazalarda satılan hediyelik eşyalardan hiç bir farkı yok. Bu sokak pazarı 1869’dan beri haftanın 6 günü kuruluyor.

16- St. John Lateran Bazilikası

M.Ö. 193 yılında Septimus Severus tarafından inşa edilen bir kalenin kalıntıları üzerine Roma Piskoposu I. Constantine’in emriyle M.S. 4. yüzyılda kurulmuş. Bazilika, 1870 yılına kadar papalığa seçilen din adamlarının tahta ilk çıktıkları yer olarak kullanılmış. Yapının iç kısmında bir çok heykel, mozaik ve fresk bulunuyor.

17- Piazza del Popolo

Romanın en büyük meydanı Piazza del Popolo’ya hoşgeldiniz. Oldukça geniş olan meydan birçok festivale ev sahinipliği ediyor. Ortasında Mısır’dan getirilen bir dikilitaş bulunmakta. Eğer şanslıysanız festivallere denk gelebilirsiniz.

18- St. Paul Bazilikası

Roma’nın 4 büyük bazilikasından birisi olan yapının iç kısmında pek çok heykel, mozaik bulunuyor. Diğer turistlik yerlere göre biraz daha farklı bir alanda kalıyor ama zamanınız varsa gidebilirsiniz.

19- Kutsal Melek Kalesi

M.S 139 yılında İmparator Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış. Kale ile Vatikan arasında gizli bir geçiş bulunmakta. Siyasi karmaşa döneminde papaların ikame ettikleri yerdir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da esir tutulduğu kaledir kendileri. Giriş ücreti 8€ ve içeride ilgimi çeken bir şey olmadığını düşündüğüm için ben girmedim.

20- Aziz Petrus Meydanı

İlk Bazilika 349 yılında İmparator Constantinus’un emriyle yapılmıştır. Ancak bu yapı zamanla eskimiş ve yıkılma noktasına gelmiştir. 1506’da Roma Katolikleri’nin hac noktası olarak inandıkları, bugün 60.000 kişi kapasiteye sahip meydan ihtişamın zirve noktadır. Barok ve Rönesans akımlarını gördüğümüz yapıda, Michelangelo, Donato Bramante, Raffaello Sanzio gibi usta isimlerin izlerini görüyoruz.

Vatikan 

Roma Gezilecek Yerler yazımda Finali Vatikanla yapmak istedim. Yüz ölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti olan Vatikan Katolik dünyasının yönetim merkezidir. Vatikan yazımı buradan ulaşabilirsiniz.

Roma’da ne yenir?

  • Parmesan peynirli makarna efsane oluyor kesinlikle tavsiye ederim.

  • İtalyan mutfağının en lezzetli ve en bilinen yiyeceği Pizza yemeden olur mu? Ben vejetaryen pizza’yı tercih ettim. Trevi çeşmesi’nin bulunduğu sokak boyunca masalar görebilirsiniz. Üstelik fiyatlarda gayet güzel ve lezzetli.

  • Tiramisu, İtalya’da çok meşhurdur, geldik madem yiyeceğiz badem! :)

  • Roma Dondurması: %100 doğal meyvelerden yapılan dondurmalar efsane!

Roma’dan ayrılırken tekrar geleceğimi bilsem de , içim buruk ayrılıyorum. Doğrusu insanin bu şehri hiç bırakası gelmiyor. Buraya gelmeden önce Polonya’da ceketler ile geziyorduk. Burada tshirt ile geziyor, uzun  günlerin tadını çıkarmayı özleyeceğim. Uçakta tüm yolculuğum boyunca İtalya’yı büyük bir hayranlıkla izliyorum. Akdeniz ülkeleri gerçekten harika oluyor.

Roma Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com

Roma Gezilecek Yerler Haritası

Roma Gezilecek Yerler

Seyahat başlamadan Google map uygulamasından Roma offline haritasını indirmeyi unutmayın. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. Roma Gezi Rehberi işaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için buraya tıklamanız yeterli.  Zamanı en iyi şekilde kullanmak adına bu tür işleri önceden yapın.