Red Light District

Her yıl Amsterdam’a gelen milyonlarca turistin meraklı gözler içerisinde gezdikleri Red Light District 22.00’den sonra çok kalabalık bir sokak haline geliyor. Bu bölgede birçok bar, gece kulüpleri, kafeler, seks mağazaları ve hatta seks müzeleri de bulunmaktadır. Adını pencerelerde kullanılan kırmızı neon ışıklarından ve pencerelerin arkasında kendilerini sergileyen seks işçilerinden almaktadır.

Amsterdam’daki kırmızı ışıklı bölgelerin varlığı 14. yüzyıla kadar uzanıyor. O zamanlar bir süre evli ve dindar insanların De Wallen bölgesine girmesi yasaklanmış. Fuhuş yasağının kalktığı 1811 yılından itibaren bölgeye en fazla ilgiyi Fransız askerleri göstermiş. Bölgede çalışan kadınların sağlık kartı alması zorunlu tutulmuş. Fahişeliği engellemeyi amaçlayan dini gruplar tarafından kampanyalar düzenlemeye başlanmış. Bu olaylar sonucunda 1911’de genelev işletmeyi yasaklayan bir kanun çıkartılmış.

20. yüzyılın sonlarına doğru Red Light District günümüzdeki şekline kavuşmuştur. Devlet denetimi altında, hayat kadınları tarafından kiralanan kabinlerde sex yapılmaya devam ediyor. Kırmızı ışıklı odalarda kadın, Mor ışıklı odalarda ise travestiler çalışıyor.

Red Light District

Nerdeyse şehrin her tarafında çılgınca eğlenen gençlere rastlamanız mümkün. Bölgede sadece hafif uyuşturucuların satışına izin veriliyor. Bu sınıfa giren marijuana almak isteyen bireylerin en az 18 yaşında olmaları gerekiyor. Coffeeshops adı verilen dükkanlarda sadece ot şekilde değil, mantar ve kek olarak da satın alabilirsiniz. (Bu bilgiler gezim sırasında gördüğüm ve deneyim ettiklerime dayanır. Asla tavsiye niteliği taşımaz.)

Sokaklarda alkol tüketimi yasaktır. Bir mekan seçerek alkol tüketimi yapabilirsiniz.

Gece ilerleyen saatlerde bazı kişiler uyuşturucu satışı yapabiliyor. Bu gibi seyyar satıcılardan kesinlikle uyuşturucu madde almayın.

Casa Rosso

Giriş kapılarında uzun kuyruklar oluşan Casa Rosso aslında bir tiyatro binası. İçeride canlı performanslar ve canlı sex gösterileri yapılmaktadır.

Ziyaret Saatleri: 19.00-02.00 arasında ve Giriş Ücreti 50€.

Red Light District

Türk milletini bildiğim için bu uyarıda bulunmadan edemeyeceğim. Red Light’da gezerken resim çekebilirsiniz. Ama kesinlikle kabin içresinde bulunan kadınların resimlerini çekmeye kalmayın. Çevrede birçok sivil polis ve güvenlik elemanı bulunmaktadır. Uyarıda bulunmaksızın ciddi yaptırımlar uygulamaktadır. Özellikle Erasmus yapan arkadaşlar mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyin.

Amsterdam Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com