Polonya Vize işlemleri

Kabul mektupları gelmeye başladı. Sıradaki ve gitmeden önce yapılması gereken son olarak Polonya Vizesi almak kaldı. Genelde Avrupa ülkelerinden alınacak vize işlemleri aynı olmakla birlikte bazı ülkelerde farklılıklarda olabiliyor. Gideceğiniz ülkenin konsolosluk sitesinden istenilen evrakları görebilirsiniz. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde dosyalayın. Ben Polonya’ya gideceğim için size Polonya vizesi hakkında genel süreçten bahsedeceğim.
Vize işlemleri iki yoldan yapılıyor;
1- VFS GLOBAL vize merkezleri tarafından yapılır. (Ben buradan başvuru yaptım) Hafta içi her gün randevu alınabilir.
2- Konsolosluk tarafından yapılabilir. Ankara için haftada sadece Salı günleri, İstanbul için ise Çarşamba günleri sınırlı sayıdaki randevu alınabiliyor.
– Randevu Alma işlemi. VFS GLOBAL Polonya vizesi için ayrılmış sayfaya giriyoruz.
Resimde belirdiğim yerlere tıklıyoruz. (1,2)

-Size en yakın VFS GLOBAL merkezini seçiyorsunuz.(3) Oturduğunuz ilin yetki bölgesine göre siteden kontrol edin.
-2. sayfada başvuru yapılacak vize türünü seçmemiz isteniyor.(4) Erasmus ile 3 aydan fazla kalacağımız için ULUSAL Vize‘yi seçiyoruz. Eee ben Schengen bölgesini gezecektim dediğinizi duyar gibiyim. :) Merak etmeyin arkadaşlar D türü vize C türü vizeyi kapsamakta. Yani Ulusal D Vizesi ile 90 güne kadar Schengen bölgesine seyahat edebilirsiniz.

-E-posta ile kayıt oluyoruz. (5) Yeni açılan sayfada ilgili alanları doldurun. (6) Son olarak randevuyu almak istediğimiz tarihi ve saati seçiyoruz.

Randevumuzu aldık ve e-posta adresimize gelen belgenin çıktısını alıyoruz.
Not: Ben randevumu 11:00 a almıştım. Oraya 10:20 de gittim. Fakat randevu saati olduğu için dışarıda arkadaşla lafladık :) Giriş yaptığımda görevli sıra almam gerektiğini söyledi. Bankada alınan sıra fişlerinden aldım. Sıram geldiğinde ise 11:40 olmuştu. Sonuç: Randevu saati pekte önemli değil. Gişe sırası almanız size zamandan avantaj sağlayacaktır.
Sıra geldi istenilen belgelere. Burada Ulusal D Vizesi’ni seçiyoruz. (1) Gerekli Evraklar bölümünden istenilen evrakların listeni indirin ve 1 adet çıktısını alın. (2)

PL Formu indiriyoruz. Türkçe Vize Başvuru Formu mevcut. İndirdiğimiz PL Formu Adobe Reader yardımı ile dijital ortamda dolduruyoruz.
Benim dosyamda eksiksiz evrak olduğu için sorunsuz vizemi aldım. Sizde aşağıdaki belgeleri tamamlayın ve randevu tarihini bekleyin. :)
Kontrol Listesi
1- Vize Randevu Belgesi. (E-posta adresimize gelen.)
2- Gerekli Belgeler Listesi
3- Öğrenci Belgesi.
4- Üniversitenizden alınmış İngilizce Hibe Yazısı. (Islak imzalı ve kaşeli orijinal hibe teyit mektubu.)
5- Polonya’da bulunan üniversiteden gelen kabul mektubu. (E-posta kutusuna gelen kabul mektubunun renkli çıktısı kabul ediliyor.)
6- PL Formu.(Dijital ortamda doldurun.)
7- 2 Adet biyometrik fotoğraf.
8- €30.000 teminatlı sağlık sigortası.
9- Nüfus Cüzdanı fotokopisi.
10- Pasaportunuzun ilk sayfasının fotokopisi. Eğer daha önce Schengen vizeniz varsa hepsinin fotokopisini çektiriyorsunuz.
11- Pasaport
12- Son olarak uçak biletinizi alın. E-posta adresinize e-bilet geliyor bunun çıktısını alın.(Zorunlu değil ama erken gideceğiniz için niyetinizi belli etmekte fayda var.)
13- Polonya’da kalış masraflarını karşılamaya yeterli, son üç aya ve kişiye ait bankadan alınmış ıslak imzalı, kaşeli güncel hesap dökümü. (Zorunlu değil ama ben iki dönemlik vize alıyorum. Okuldan aldığım hibe mektubu ise 1 dönemi kapsıyordu. 2.dönem teminatı olarak vize işlemlerine başlamadan önce bankaya belirli bir miktarda para yatırdım.)
Evrakları görevliye teslim ettik. Kısa bir süre kontrol işlemi oluyor. Evraklarınız tam ise sizi ödeme yapmanız için gişeye yönlendirecektir. Vize işlemi için 191 TL + 20€ + Adresinize Kargo isterseniz 20TL.