Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

Paris’te 3 tane havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den gidecekler için Charles de Gaulle havaalanı ya da Orly havaalanı oluyor genellikle.  Her iki havalimanında da kent merkezine ulaşım konusuna rahatça çözüm bulmanızı sağlayacak çok sayıda seçenek bulunuyor. Charles de Gaulle Havalimanı, şehir merkezine 25 kilometre kadar uzaklıkta yer alıyor.

Charles de Gaulle Havalimanı

RER B

RER B, 2 ve 3 numaralı terminallerdeki istasyonlarından hareket ediyor. Paris’in merkezine gitmek isteyen genellikle RER B trenini kullanırlar. Her 7 dakikada bir kent merkezine hareket eden trenler en ekonomik seçenek. Bilet ücretleri 10 Euro.

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

Shuttle Otobüsler

RoissyBus Charles de Gaulle’den kent merkezine 05.15-00.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.  Her 15 dakikada bir seferi bulunan RoissyBus ortalama yolculuk 60 dakika sürmektedir.  Bilet ücretleri 13 Euro.

Republic Bus

350 ve 351 numaralı otobüsler 06-22.30 arasında hizmet vermektedir. Terminal 1 ve 2’den kalkan araçlar hafta içi 20 dakikada, hafta sonları her 30 dakikada bir hareket ediyor. Gece 12’den sonra se N140 ve N143 ile yolculuk yapabilirsiniz. Otobus saatleri ve durakların yerleri için Google Map uygulamasını indirmeyi unutmayın.

Uber

Yurt dışına çıktığımda beni en çok uğraştıran internet paketleri. Bir şekilde telefonunuzda internet varsa uber uygulaması ile uygun fiyatlara rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle grup yada aileniz ile seyahat ediyorsanız ilk tercihiniz olabilir.

Taksi

Havalimanından kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksi. Uber varken taksi ile yolculuk yapmayı düşünmüyorum. Yinede bu seçenekte sizin için bulunuyor ve 55 Euro standart paket belirlenmiş.

Beauvais havalimanı

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda geldik Erasmus öğrencileri için önemli olan havalimanına. Ryanair gibi low cost havayolu şirketleri ise Beauvais havalimanı’nı kullanmaktadır. Ben Ryanair ile Paris Beauvais havaalanı inmiştim. Her ne kadar Paris olarak söylense bile Paris ile alakası olmayan bir havaalanı diyebilirim. Şehir merkezine 85 kilometre olan havaalanı 1.5-2 saat sürmektedir. Yukarıda söylemiş olduğum ulaşım seçenekleri burada bulunmuyor.

Uçaktan indik şehir merkezine ulaşmak için en ideal seçenek shuttle Bus. Önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. aeroportparisResmi sitesinden güncel saat ve fiyatı öğrenebilirsiniz. Ben gidiş-dönüş olarak 29 Euro’ya almıştım.

Paris Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com