Paris Gezilecek Yerler

Paris Gezilecek Yerler yazımda, her zaman gitmeyi hayal ettiğim Paris şehrini ve imkansız bir geziyi nasıl gerçekleştirdiğimi anlattım. İmkansız diyorum çünkü Paris’e gideceğim son 2 gün futbol maçında ayağımda et ezilmesi oluştu. Doktor seyahat edemeyeceğimi söylese de bu benim için tek şanstı. Bu nedenle Paris’te attığım her adım benim için acı demekti. Yinede pes etmeden 2 dostumun yardımı ile Paris’e gittim.

Paris’de Ulaşım

Şehirin ulaşım olanakları çok fazla. Metro, Tren, Republic Bus, Taksi, Uber her zaman bir alternatif bulunmakta. Ama şehir’de bir o kadar büyük, genellikle aktarma yapmanız gerekebiliyor. Biz 3 kişi olduğumuz için uber uygulamasını kullanmıştık.

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

Paris’te 3 tane havaalanı bulunmaktadır. Ben Ryanair ile Paris Beauvais havaalanı inmiştim. Her ne kadar Paris olarak söylense bile Paris ile alakası olmayan bir havaalanı diyebilirim. Şehir merkezine 85 kilometre olan havaalanı 1.5-2 saat sürmektedir.

Uçaktan indik şehir merkezine ulaşmak için en ideal seçenek shuttle Bus. Önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. aeroportparis Resmi sitesinden güncel saat ve fiyatı öğrenebilirsiniz. Ben gidiş-dönüş olarak 29 Euro’ya almıştım.

1- Eyfel Kulesi

Sadece Fransa’nın değil Avrupa’nın ilk akla gelen sembolü olan Eyfel kulesi ile başlıyoruz.  Yüksekliği 324,8 metre olan ve 1930’a kadar dünyanın en yüksek yapısı olmuştur.  Yapımı 1887 yılında başlamış ve 2 yıl içersinde bitmiştir. 18038 adet demir parça kullanarak inşa edilen kuleyi Stephen Sauvestre tasarlamıştır. İlk başlarda Eiffel Tower sadece 20 yıl için müsaade edilmişti. Ancak hem yoğun turist ilgisi hem de gelişen iletişim için çok elverişli olması nedeniyle yıkılmadan günümüze kadar gelmiştir. Her yıl ortalama 8 milyon arası ziyaretçi çeken yapı bazılarımız için tek başına Paris ziyareti sebebi bile denilebilir.

Kule 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümlere asansör veya ilk 2 bölüme merdiven ile çıkabilirsiniz. Birinci katında Eyfel Kulesi’nin tanıtımının olduğu Cineiffel isimli müze bulunmaktadır.  İkinci katında  Le Jules Verne Restaurantı ve son katında seyir teresi bulunmaktadır. Kule biletlerini internetten satın alabileceğiniz gibi turlara katılarak rehber eşliğinde de kuleyi gezebilirsiniz.

2000 yılın’dan beri her gece yarısı ışıklarla süslenen yapı romantizmin başkenti Paris’in kalbinde ziyaretçilerine kucak açmaya devam ediyor.

2- Louvre Müzesi

Paris gezilecek yerler listemizdeki ikinci yer Louvre Müzesi. Dünyanın en büyük sanat müzesidir.  13.yy kralı II. Philippe tarafından kale olarak yaptırılmıştır. Büyük giriş kapılarından bahçe kısmına doğru ilerlediğimizde 21 metre yüksekliğinde cam bir piramit görünümüne sahip olan giriş kısmını göreceksiniz.

Louvre Müzesi 73 bin metrekare alan üzerinde toplamda 350 bin den fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Öncelikle Louvre Müzesi için 1 gün zaman ayırdıysanız eserleri önceden biraz araştırıp daha sonra ilgi alanınıza göre kategorilere ayırmanız ve yaptığınız plana uymanız gerekmektedir.

Louvre Müzesi yedi bölümden meydana gelmektedir. Antik Yakın Doğu Eserleri, Antik Mısır Eserleri, Yunan, Roma ve Etrüks Medeniyeti Eserleri ve Heykeller, Resimler, Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu ve İslam Sanatı Eserleri olarak sınıflandırılmıştır.

3- Notre Dame Katedrali

Paris’in merkezi sayılan Notre Dame Katedrali hem ruhsal hemde kültürel bir anlamı bulunmaktadır. Paris’i ziyaret eden turistlerin en popüler uğrak noktalarından olan kilise yıllık 10 milyon ziyaretçiyi ağırlar. 1163’te Kral VII. Louis’nin hükümdarlığı döneminde inşası başlamıştır. Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen yapı Seine Nehri’nin kıyısında bulur.

Ana kapısının önünden geçen “Kilometre Sıfır” yolu şehrin merkezi olan kabul edilir. 69 metre yüksekliğinde ikiz kuleler yapının en çok ilgi çeken noktalarındandır. 37 şapel, 75 dev sütundan oluşan 130 metre genişliğindeki katedral 9000 kişinin ibadetine açıktır. Jeanne D’arc’ın yargılanması, De Gaulle’ün cenaze merasimi, Napolyon’ın taç giyme töreni gibi önemli toplumsal olaylara da ev sahipliği yapmış.

4- Zafer Takı

Paris’in sokaklarında ilerlerken sanırım gördüğüm ilk önemli yapı diyebilirim. Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında, Şanzelize Caddesi’nin batı kısmında yer almaktadır. Napolyon Bonapart, Austerlitz zaferinden sonra 1806 tarihinde Zafer Takı’nın inşa edilmesini istemiştir. I. Dünya savaşında hayatını kaybeden askerlerin mezarı bulunmaktadır. Mezarın üstünde yazan ”Burada 1914-1918 yılları arasında babalarının topakları için ölmüş olan Fransız askerleri yatmaktadır.” yazısı beni derinden sarsmıştı.

5- Disneyland

Disneyland Paris, Paris’in doğusunda Marne-la-Vallée kentinde bulunan Disneyland’in büyülü dünyası eğlence dolu zaman geçirmeniz için harika bir seçenek. Baştan söyleyelim Disneyland Paris için 1 tam gün ayırmanız gerekir. 1992 tarihinde açılmış olup Amerika dışında açılan ikinci Disney parkıdır. Disneyland Paris, iki bin hektarlık bir alana kurulmuş, iki park ve yedi otel yerleşkesinden meydana gelen büyülü bir dünya’ya kapılarını açıyor.

Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere 2 ana bölümden oluşur. Disneyland ve Walt Disney Studios parkın giriş biletlerini ayrı ayrı veya birlikte alabilirsiniz.

6- Versay Sarayı

Paris’in 20 km dışında zengin banliyöye adını veren Versay Sarayı, 2300 odası ile Avrupa’nın en büyük sarayıdır. Sarayın ilk binasının yapımına 1661’de başlanmıştır, daha sonra değişik zamanlarda genişletilmiştir. Sarayın ilk yapımında tuvalet veya banyo planlanmamıştır. Bunun sebebi o zamanki asillik anlayışında, asillerin istediği yerde ihtiyaçlarını giderebileceğidir. Mükemmel geometrik şekillere sahip bahçeler sarayın en dikkat çekici yerlerinden biridir. Salonun ortasında XIV. Louis’in heykeli yer alır. I Dünya Savaşı’nı sonlandıran Versay Barış Anlaşması burada imzalanmıştır.

Saray: Pazartesi hariç her gün 09.00-18.30, Bahçe: Her gün 08.00-20.30  arasında ziyaretçi kabul ediyor. Saray Giriş Ücreti 18€ dur. Online bilet almak ve birçok seçenek arasından size uygun olanı buradan bulabilirsiniz.

7- Lüksemburg Bahçesi

Paris Gezilecek Yerler listemde 7. sıraya geldik. Parislilerin sıklıkla tercih ettikleri bir buluşma noktasıdır. 1611’de Kraliçe Marie de Medici için yaptırılmıştır. Paris’in en büyük ikinci parkı 25 hektarlık büyük bir alana sahiptir. Bahçenin tam ortasında, sekizgen biçiminde bir göl bulunuyor. Fransızlar tatil günlerinde piknik yapmak ve doğada zaman geçirmek için her fırsatta burada buluşuyorlar. Piknik dediysek bizdeki mangal keyfi değil tabi ki garibanların ki :) Günümüzde Fransa Senatosu’na ev sahipliği yapıyor.

8- Sainte Şapeli

Sainte Şapeli IX. Louis’in emriyle 1242-1248 yılları arasında inşa edilmiştir. Aslında kutsal emanetleri burada saklamak ve sergilemek için inşaa edildiği söylenir. İsa’nın dikenli tacı, çarmıhından bir parça ve çivilerinden oluşan kutsal emanetleri burada bulunmakta. İçerisinde ayrıca 12 sütunu süsleyen Havari Heykelleri’ni ve 600 m² vitraylarla süslenmiş olan üst katı görebilirsiniz. Giriş Ücreti 10€ dur ve Online bilet almak için tıklayın.

9- Sacré-Cœur Bazilikası

1874 yılında gerçekleşen Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilmiştir. Montmarte’nin 300 basamaklı yokuşlu bir tepesinde yer alıyor. Bunu özellikle belirttin çünkü sakat ayağımla ne kadar zorlandığımı tarif edemem. Ne kadar zor olursa olsun Bazilika gitmemiz gerektiğini söyleyen Ömer kardeşime selam ederim :) Paris’in en ünlü kiliseri arasında yer alır ve İsa’nın Kutsal Kalbi olarak anılır. Şehrin en yüksek 2. yeri olarak manzarası güzel diyebilirim. Ama kavurucu bir sıcaklık olduğu için dışarıda fazla zaman geçirmeden kiliseye girdik. Sacre Coeur Bazilikasına giriş ücretsizdir.

Booking.com

Paris Gezilecek Yerler

10- Pantheon

XV. Louis tarafından Paris’in koruyucu azizesi Geneviève’e ithafen 1744-1790 yılları arasında inşa ettirilmiş. Roma’daki Pantheon’dan esinlenilmiş sütunlu ön yüzü ile, neoklasik mimarinin ilk eserlerindendir. Fizikçi Léon Foucault, 1851’de bu yapının kubbesinden aşağıya sarkıttığı 67 metrelik bir Foucault sarkacı ile Dünya’nın kendi çevresinde döndüğünü ispatlamış, bu deneyiyle tüm dünyada büyük ilgi uyandırmayı başarmıştır. Panthéon kilise olarak inşa edilmiş olsada zamanla Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Émile Zola, Alexandre Dumas gibi ünlü fransizlarin mezarı haline gelmiştir.

Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00 ve Giriş Ücreti: 9 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

11- Montmartre Tepesi

130 metre yüksekliğe sahip tepe Paris’in en yüksek noktasını oluşturuyor. Pablo Picasso, Salvador Dali, Vincent van Gogh gibi çok sayıda ünlü sanatçı yaşamıştır. Bu nedenledir ki Ressamlar Tepesi adıyla da tanınır. Bende buraya yakın bir yerde, pek çok sanatsal akımın doğduğu tarihi bir semtte kalıyorum. Moulin Rogue ve Lapin Agile gibi dünyaca ünlü eğlence mekanları yine bu bölgede bulunuyor.

12- Opera Binası

1858 tarihinde İtalyan anarşistler tarafından III. Napolyon’a suikast girişiminden bulunuluyor. Bu olayın ertesi günü, suikastın yapıldığı yerde yeni bir Opera yapılmasına karar veriliyor.  Charles Garnier tarafından 2. imparatorluk döneminde tasarlanan Opera Garnier, 1875 gibi uzun bir zamanda tamamlanmıştır. Opera Bastille, 2.700 koltuk kapasiteli ve 450 kişilik bir oyuncu kadrosunu taşıyabilen sahnesi ile dünyanın en büyük operasıdır.

13- Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi Paris’in en güzel caddesi olarak gösterilmektedir. Fransızlar aralarında dünyanın en güzel bulvarı diye hitap ederler. XIV. Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi manzarasını genişletmek için 1667 yılında yapılmış ve sürekli gelişmiştir. Uzun yıllardır Tour de France’ın bitiş noktası olarak kullanılmış. Şanzelize Caddesi’nin ünü üzerinde bulunan lüks giyim mağazaları, kafeler, restoranlar ve Zafer Takın’dan gelmektedir.  Şanzelize Caddesi üzerinde bulunan sokak lambalarına dikkat etmeden geçmeyin. 1838 yılında Fransız mimar Jacques Hıttorff tarafından tasarlanan lambalar çok zarif görünüyor.

14- Orsay Müzesi

Seine Nehri’nin sol yakasında bulunan müze eski bir tren garıydı. Orsay Müzesi, EXPO için 1898 yılında inşa edilen eski Orsay Garı’nın binasında kuruldu. 1848-1914 yıllarına ait tablolar, heykeller ve fotoğrafları müzede sergilenmektedir. Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Edouard Manet, Claude Monet gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Giriş Ücreti: 12 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: Perşembe (09:30-21:45), Diğer günler (09:30-18:00) ve Pazartesi kapalıdır.

15- Concorde Meydanı

Metz şehrinde yakalandığı hastalıktan kurtulan XV. Louis için Paris şehri 1748 yılında bir heykel dikmeye karar vermiştir. Sekizgen yapıdaki meydan, 84 bin m² büyüklüğündedir. Concorde Meydanı büyük bir tarihi öneme sahipttir. Fransız Devrimi sırasında meydanın ortasında XVI. Louis ile bir çok önemli şahis idam edilmiştir.

1792 yılına kadar kralın adıyla anılan meydan, gerçekleşen kanlı olaylarında etkisiyle 1795’ten itibaren Concorde Meydanı olarak anılmaya başlamıştır. Meydanda bulunan Dikilitaş, idamları unutturmak için 1836’da Mısır’daki Luksor Tapınağı’ndan getirtilmiştir. 23 metre uzunluğundaki Dikilitaş’ın yanı sıra Fransız kentlerini simgeleyen 8 adet heykel ve 2 çeşme bulunmaktadır.

16- Les Invalides

Paris’te bulunan, içinde pek çok farklı yapı barındıran, büyük ölçüde Fransa’nın askeri tarihiyle ilintili olan bir anıttır. 24 şubat 1670 tarihinde, XIV. Louis’nin emriyle yapımına başlanmıştır. Askeriye’nin gazilerine yardım amaçlı yapılması planlanan Les Invalides, Monarşinin savunması için canını veren ve gazi olan insanların, kalan günlerini sükunet ve rahatlıkla geçirebilmesi için yapılmıştır. Napolyon Bonapart’ın naşının bulunduğu altın kubbeli Dome Kilisesi burada bulunmaktadır. Askeri konulara meraklı bireylerin iyi vakit geçireceklerini tahmin ettiğim için Paris Gezilecek Yerler listeme ekliyorum.

17- Seine Nehri

Paris’i güney ve kuzey olmak üzere ikiye bölen Seine Nehri, 1991’de dünya mirası listesine alınmıştır. Nehrin üzerinde her biri farklı özellikte olan 37 adet köprü bulunmaktadır. Nehrin üzerinde Paris turu yapan bir çok turizm acentası mevcut. Seine Nehri tekne turları yemekli ve yemeksiz olmak üzere iki şekilde düzenlenmekte.

18- Paris Yer altı Mezarları

Paris Gezilecek Yerler listemizin sonlarına doğru geldik. Paris şehrin yeraltı kilometrelerce uzunluğa sahiptir. Yeraltı Mezarı’nın 2 kilometrelik bir bölümü ziyaretçilere açıktır. Baştan uyaralım astım ve nefes darlığı yaşan kişiler için uygun değildir. Yüzlerce yil ölülerin gömüldüğü mezarlıkların zaman içinde şikayetler sonucunda boşaltılmasına karar verilmiştir. Paris sınırları içinde kalan bir çok sayıda mezarlık istimlak edilerek taş ocaklarına taşınmıştır. Kilometrelerce uzunluktaki eski taş ocaklarının koridorlarına getirilen iskeletler, yeni yerlerine yerleştirilmiş. Ziyaretciler içeriye 200’erli gruplar halinde alınmaktadır.  Giriş Ücreti: 13 Euro dur.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-20.00 arasında.

19- Pere Lachaise Mezarlığı

Paris’in merkezindeki en büyük mezarlıktır. Bizim içinde 2 büyük adamın yattığı bu mezarlık 44 hektarlık araziye sahiptir. Türkiye’den sürgün edilen Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarları da burada bulunuyor. Ahmet Kaya’nın mezarı 71. bölümde, Yılmaz Güney’inki ise 62. bölümde bulabilirsiniz.

20- Moulin Rouge

1889 yılında Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından inşa edilen Moulin Rouge üzerindeki kırmızı yel değirmeni ile dünyaca ünlüdür. Kırmızı değirmeni, elit erotik şovları, yetişkinlere yönelik eğlence programlarını ve ünlü kan-kan dansını görmek isteyen pek çok turist tarafından ziyaret edilir. Show saatleri 19.00, 21.00, 23.00 olmak üzere yapacağınız rezervasyon türüne göre değişiyor.

Giriş Ücreti: Standart show 105 Euro civarından başlıyor. Rezervasyon yapmak ve daha fazla seçeneği buradan bulabilirsiniz.

Paris Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com

Paris Gezilecek Yerler Haritası

Paris Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. Paris Gezi Rehberi işaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için buraya tıklamanız yeterli.