Project Description

Vatikan, Katolik Kilisesinin yönetim merkezi! Dünyanın en küçük devleti ve Tanrı kenti statüsüne sahip tek şehir! Ülke mutlak monarşiye dayalı, Katolik mezhebinin ruhani lideri ayni zamanda devlet başkanı olan Papa tarafından yönetilir. Tüm bunların yanında Vatikan sırları, gizli geçitleri, yeraltı yolları ve şifreleriyle esrarengiz bir yerdir. Gizli arşivlere erişim izni akademisyenler ve üniversite öğrencilerine bilimsel araştırma yaptıklarına dair önceden gerekli evraklarla yazılı bir talepte bulunarak erişim izni veriliyor.

Vatikan İsviçreli Katolik muhafızlar tarafından korunmaktadır. Bu askerler dünyanın halen hizmet veren en eski ordusudur. İnanışa göre Vatikan’da öğrenilen sırlar öbür dünyada bile açıklanmaz. Vatikan’ın sırlarını açıklayanların, nesilleri boyunca canları ve malları güvende olmaz.

Ülke hakkında söyleyebileceklerim bu kadar. Hadi geçelim seyahatimize. Harika bir roma sabahına gözlerimi açıyorum. Sabahları yürüyüş ve sporu için en ideal zaman. Otelin yakınlarda küçük bir kafede kahvaltımı yapıyorum. İtalya’da bu küçük işletmeler sizi şaşırtacak lezzetler sunuyor.

Şehir merkezinden A metro hattı yada 46,49,982 numaralı otobüsler ile Vatikana gidebilirsiniz. Ben otobüs ile gelmeyi tercih ettim ve 5 dakika yürüdükten sonra Vatikana ulaştım. Ülkeye girişte  x-ray cihazından geçiyorsunuz. Onun dışında vize veya pasaport kontrolü yok.

Aziz Petrus Meydanı; Meydan Vatikan şehrinde yer alan, aynı zamanda devletin en ünlü meydanıdır. Her yıl binlerce Katolik, Papa’nın vaazlarını dinlemek için burada toplanmaktadır. Bazilikanın içini gezdikten sonra etrafı sütunlar ile çevrili bu meydanda biraz dinlenin ve etrafınızı izleyin.

Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro); Yaklaşık 60.000 ziyaretçi kapasitesi ile bazilika dünyanin en büyük kiliselerinden birisidir. Bazilikaya girişi ücretsiz, fakat kısa şort ve kolsuz tişört giymek yasak.  Michelangelo’nun tasarladığı ve inşa edilen kubbe kismi muhteşem bir eser. Vatikan manzarasını izlemek için 5€ giriş ücreti veriyor ve 300 den fazla basamaklı merdiveni çıkmaya başlıyoruz.

Michelangelo’nun Pietà Heykeli; Ölü İsa’yı kucağında tutan Meryem’in heykeli tasvir eder. Michelangelo’nun imzasını attığı tek eserdir. Bütün mermer bir bloktan ince işçilikle yapılmış başyapıttır.

San Pietro’da görev yapmış tüm papaların mezarlarının bulunduğu alan. İçeriye girdiğim andan itibaren ihtişam ve gösterişin zirvesi diyebileceğim bir mekan.

Sistina Şapeli;  Kardinallerin yeni papayı seçerken oy kullanmak için toplandığı özel bir yerdir. Tavanda yer alan Adem’in yaratılışı eseri en ünlüsüdür. Ayrıca Michelangelo’nun Son Yargılama ”the last judgment” freskini yine burada bulunuyor. Bu eserde İsa’nın tekrar dünyaya gelişi ve Tanrı’nın tüm insanlığı yargıladığı mahşer gününü anlatmış.

Vatikan’dan ayrılma vakti geldi. Bir sonraki rotamız Kutsal Melek Kalesi ”Castel Sant’Angelo”  Geldiğimiz yoldan geri dönüyoruz ve sol taraftan ilerliyoruz.  M.S 139 yılında İmparator Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış. Kale ile Vatikan arasında gizli bir geçiş bulunmakta. Siyasi karmaşa döneminde papaların ikame ettikleri yerdir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da esir tutulduğu kaledir kendileri. Giriş ücreti 8€ ve içeride ilgimi çeken bir şey olmadığını düşündüğüm için ben girmedim.

Şehir merkezine yürüyerek dönmeyi tercih ediyorum. Son günüm ama gezilecek yerler listemi tamamladım. Şimdi şehir merkezinde son bir akşam için ilerliyorum. Roma’da sanırım beni tek rahatsız eden şehrin ekşi bir havası var. Daha önce hiçbir yerde rastlamadım bu ağır bir kokuya. Sanırım böylesi eski mimari yapısını korumuş bir şehir içinde normaldir.