Roma Gezi Rehberi 2019-01-11T11:30:13+00:00

Project Description

Roma Gezi Rehberi

Avrupa’ya seyahat planlıyorsanız listenizin ilk sırasına Roma’yı gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Beni en çok etkileyen yönlerine gelirsek, Tarihin en büyük medeniyetlerden İtalya’nın yemek, kültür ve mimari yapısı halen sokaklarda yaşamaya devem ediyor. Sokaklarda gezerken Roma’ya ait atmosferi kolaylıkla hissedeceksiniz.  Yazıma geçmeden önce size faydalı olabilecek şehir rehberi videosuna göz atmanızı tavsiye derim.

Ulaşım ; Uçaktan indik şehir merkezine gitmek için en ideal seçenek shuttle Bus. Önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim ; romeairportbus Resmi sitesinden güncel saat ve fiyatını öğrenebilirsiniz.

Bu arada unutmayın ki Roma şehrinde 2 havaalanı mevcuttur. Erasmus yapan arkadaşların kankası Ryanair Havayolu şirketi Ciampino havaalanına uçuyor. Şehir merkezine 15km olan havaalanı 24 saat açık değil. 24:00 – 4:30 saatleri arasında kapanıyor. Sabah 5-6 arası uçağı olan arkadaşlar gece 12 de giderim, gecede havaalanında 5 saat kalırım diye planlıyorsanız dikkat edin. Yaz sezonu sorun olmasa da, kış sezonu soğuktan dışarıda ateş yakanın dan, şehir merkezine geri dönenine kadar birçok hikaye duydu bu kulaklar 🙂

Şehir içi ulaşım için elinizden geldiği kadar yürümeye gayret edin. Roma sokaklarında bir çok sürprizi böylece kaçırmamış olursunuz. Gezilecek çoğu nokta şehir merkezinde yer alıyor. Vatikan’a gitmek için şehir merkezinde public otobüsleri kullanabilirsiniz

Konaklama ; Booking adresinde birçok konaklama mevcut. Bazı oteller şehir vergisi adında 5€ ücret talep etmekte. Özel şartlara bakarken dikkat edin. Ben kaldığım oteli sevmediğim için tavsiye etmiyorum ama seçim yaparken gezilecek yerlere yakın bir konumda konaklama seçmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Roma Gezi Rehberi

Herkesin seyahat planlaması farklıdır. Benimki konakladığım yere göre köşe noktalarından başlayarak tekrar dönmeden bir sonraki noktayı takip etmektir.

Colosseum ; Roma Gezi Rehberi listenizin ilk sırasını şehrin simgelerinden olan  Kolezyum’u yazıyorum. Kolezyum, M.S 72 yılında İmparator Vespasian döneminde yapılmış, adını girişinde yer alan Colossus Neronis Heykeli’nden alıyor. Geçmiş zamanlarda gladyatörlerin savaştırıldığı bu yapıda olmak gerçekten anlatılamayacak, ancak yaşayarak görebileceğiniz bir şey.

Girişte bilet almak için 2-3 saat gibi uzun kuyruklar beklemek istemiyorsanız önceden bilet rezervasyonunuzu online olarak yapmanızı tavsiye ederim.

Roma Forumu ; Kolezyum’dan çıkıyoruz ve karşımızda tarihi kalıntıların bulunduğu Roma Forumu geçiyoruz. Manzara tek kelimeyle harika! Burada buram buram tarih kokuyor be kardeşim. Dünyanin en büyük arkeolojik alanlarindan biri olan forum eski Roma dönemlerinde 1000 yıl boyunca ticaret, hukuk ve siyaset merkezi olarak kullanılmıştır.

Vittorio Emanuele II Abidesi ; Sıradaki durağımız Vittorio Emanuele II Abidesi, Forum’un bulunduğu caddeyi takip ettiğimizde sağımızda Trajan Pazarı, solumuzda Abideyi görüyoruz. Bu muhteşem yapıt italya Krallığının ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için yapılmış . Çatı kısmının iki yanında “Mahşerin Dört Atlısı” adı verilmiş iki heykel bulunuyor. Beyaz mermerden ve devasa boyutlardaki merdivenler yapılan yapının içerisinde biri Lion of San Marco’yu diğeri Tiren Denizi kıyılarını temsil eden iki çeşmeye bulunmakta.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi); Papa XII. Clement’in isteği üzerine 1732’de Nicola Salvi tarafından başlatılmış ve tam 30 yılda tamamlanmış. Çeşmenin orta kısmında Neptün figürüne yer verilmiş.

Aşk Çeşmesi adıyla anılan bu çeşme sabah akşam durmaksızın turistlerin en çok uğrak noktası. Fotoğraf çektirmek için sıraya bile giriyorsunuz 🙂 İnanışa göre kim bir dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Dilek dileyip bozuk para atma klasiğimizi de yapıyoruz.

Pantheon ; İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilen yapı, tüm tanrılar tapınağı anlamına gelmektedir. Romalıların en eski binasi olan mimari şaheserinde, Kubbesi 43 metre  ve ortasından içeriye ışık girmesini sağlayan Oculus adında bir delik bulunmaktadır. İnançlara göre şeytan delikten gökyüzüne çıkarmış. Yapının içerisinde sanatçılara, mimarlara ve krallara ait çok sayıda mezar bulunuyor.

Yapının hemen önünde turistlerin dinlendikleri bir alan bulunuyor. Burada 20 dakika duraklayıp sokağın sesini dinliyorum.

Navona Meydanı; Roma’nın en güzel ve en canlı Navona Meydanı’na yürüyerek geliyorum. Roma sokakları o kadar güzel ki insan hiç bıkmıyor yürümekten. Meydanın sol tarafında kafeler dinlenmek için güzel bir seçenek. Ayrıca meydanda çeşitli sanatçılar hünerlerini sergilerken onları izlemekte oldukça keyifli. Dört Nehir Çeşmesi ”Ganh, Nil, Tuna, Rio de la pata” nehirlerinden ilham alınarak tasarlanmış Barok bir baş yapıttır.

Villa Borghese Parkı;  Bizim ülkemizin en büyük eksiklerinden birisine geldi sira! Avrupa’nın en geniş kent parklarından birisi sayılan Villa Borghese 1700 dönümlük alanı ile huzur arayanların, doğayı sevenlerin vazgeçilmez uğrak noktası.

St. Paul Bazilikası; Roma’nın 4 büyük bazilikasından birisi olan yapının iç kısmında pek çok heykel, mozaik bulunuyor. Diğer turistlik yerlere göre biraz daha farklı bir alanda kalıyor ama zamanınız varsa gidebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri; Avrupa’nın en uzun merdivenleri olarak ün salan merdivenler 138 basamaktan oluşuyor, İtalyanların Roma’da sıklıkla buluştukları uğrak noktası haline gelmiş. Bende 30 dakika burada soluklandıktan sonra otelin yolunu tutuyorum.

Vatikan ; Finali Vatikanla yapmak istedim. Yüz ölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti olan Vatikan Katolik dünyasının yönetim merkezidir. Vatikan yazımı buradan ulaşabilirsiniz.

Roma’da ne yenir?

  • Parmesan peynirli makarna efsane oluyor kesinlikle tavsiye ederim.

  • İtalyan mutfağının en lezzetli ve en bilinen yiyeceği Pizza yemeden olur mu? Ben vejetaryen pizza’yı tercih ettim. Trevi çeşmesi’nin bulunduğu sokak boyunca masalar görebilirsiniz. Üstelik fiyatlarda gayet güzel ve lezzetli.

  • Tiramisu, İtalya’da çok meşhurdur, geldik madem yiyeceğiz badem! 🙂

  • Roma Dondurması:  %100 doğal meyvelerden yapılan dondurmalar efsane!

Roma’dan ayrılırken tekrar geleceğimi bilsem de , içim buruk ayrılıyorum. Doğrusu insanin bu şehri hiç bırakası gelmiyor. Buraya gelmeden önce Polonya’da ceketler ile geziyorduk. Burada tshirt ile geziyor, uzun  günlerin tadını çıkarmayı özleyeceğim. Uçakta tüm yolculuğum boyunca İtalya’yı büyük bir hayranlıkla izliyorum. Akdeniz ülkeleri gerçekten harika oluyor.

Roma Gezi Rehberi Haritası

Seyahat başlamadan Google map uygulamasından Roma offline haritasını indirmeyi unutmayın. Gideceğiniz yerleri daha önceden işaretleyin. Gezi planlamasını sonraya bırakmayın. Zamanı en iyi şekilde kullanmak adına bu tür işleri önceden yapın.