Project Description

Her yılın ilk ayları  Polonya da Erasmus yapan Türkler için düzenlenen Krakow turuna kayıt yaptırdım. Organizasyonu düzenleyen Master Tur çalışanlarına ve bize rehberlik eden Ayşe’ye teşekkür ederim. Ayşe dedim ama asıl ismi Ayşe değil. Kendisi Polonyalı bir tur rehberi ve üniversitede türkçe öğrenmiş. Gezimiz Galeria Krakowska dan başlıyor. Galeria Krakowsk büyük bir AVM, içeride her markanın mağazasını bulabilirsiniz. Ayrıca en alt katta tren ve otobüs terminallerine geçiş kapıları mevcut. Havaalanına treni kullanarak 18dk süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

Krakow tarihi ve eski başkent olma özelliği ile bir çok tarihi dokuya sahip. Kraków’da yaşayan insanların sanata verdiği önem apaçık ortada. Bu yüzden şehirin halkına büyük bir saygım var.
Eski taş çağına ait yaşam izlerine rastlanan şehir 7. yüzyılda modern hayata geçiş yapmış.

Avrupa’da görülecek ilk 10 şehir arasına kesinlikle Krakow yerini alıyor.


Rynek Krakòw
St. Mary’s Basilica Bazylika Mariacka
Kraków meydanında bulunan kilise 13.yy da yapılmaya başlamış. Kilisenin 2 kulesi bulunuyor. Hikayede 2 kardeşden kendi kulelerini yapılması isteniyor. Küçük kardeşin daha erken bitireceğini anlayan büyük kardeşi onu öldürüyor. Sonrasında kendi kulesini daha uzun inşa ediyor.
Bir başka hikaye ise her saat başı trompet çalınıyor. Ancak bu çalınan trompet yarıda kesiliyor. Çünkü asker trompeti çalarken bir ok saplanmış ve yarıda kesilmiş. Bu nedenle günümüzde de yarıda bitiriliyor.
“Meryem Ana kilisesinde çan kulesinde saat başlarını çalan borozan gece yarısını çaldı
Ortaçağdan gelen çığlığı yükseldi şehre yaklaşan düşmanı verdi haber ve sustu gırtlağına saplanan okla ansızın
borazan iç rahatlığıyla öldü
ve ben yaklaşan düşmanı görüp de haber veremeden öldürülmenin acısını düşündüm…”
Nazım Hikmet – Saman Sarısı

Meydan her saat hareketli ve sokak sanatçıları her yerde . Fayton ile gezi turu yapmak güzel bir fikir olacaktır.


Adam Mickiewicz, 1800’lü yıllarda Polonya’nın komşu ülkeler tarafından parçalanmasından dolayı kendisini bağımsızlığa ve ülkenin kurtuluşuna adamış bir şair ve yazar.
Bir ülkü uğrunda, Türkiye’ye gelmiş bulunan şairin bile bile ölüme giderken başucundan ayrılmayan vefalı arkadaşına son sözler, şu olmuş;
“İstanbul’da, koleradan öleceğimi bilseydim, yine buraya gelirdim. Çünkü bu benim görevimdi. Ben, Fransa’da bir ilim akademisinin umumi katibi olmaktansa, bir Türk taburunun katibi olmayı tercih ederim.”

Cloth Hall
Çok sayıda hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Size tavsiyem hediyelik eşya olarak kehribar taşı alabilirsiniz. Polonya Baltık denizde bulunduğu için kehribar burada ucuz.Saints Peter and Paul Church Krakow’un barok mimarisinde yapılan en eski yapısı.Önünde 12 havarisini simgeleyen heykeller yer alıyor.
Wawel Kalesi
Yıllar boyunca kale üzerinde dönemin kralları sürekli ekleme yapmış ve buğunki görünümü ortaya çıkmış. Tahta çıkan her kral bu kalede taç giyme törenini gerçekleştirmiş. Aynı zamanda tüm kraliyet mezarları da kale içerisindeki katedralde bulunuyor.
Wawel Dragon
Ejderha uzun zaman önce bu mağarada yaşamış ve şehirde yaşayan insanları yermiş,
Ayakkabıcı çırağı olan skuba’nın aklına müthiş bir plan gelmiş. Bir koyunun içerisini katran ve kükürt ile doldurarak, mağaranın önüne bırakmış. Ejderha bu koyunu yemiş ve inanılmaz derecede susamış. Ardından hemen yan tarafında bulunan Wisla Nehrinden bolca su içmiş ve içindeki ateşi sönmüş. Ateş söndükten sonra da ejderha patlayarak ölmüş.