Project Description

Geçen ay Erasmus yolcuğumun başlangıç noktası olan İstanbul’a geldim. Uçuş tarihinden 4 gün önce küçük bir İstanbul gezisi planladım ve Eminönü civarlarında otel rezervasyonu yaptım. Büyük bir şehirde gezi planlıyorsanız ve gezilecek çok yer varsa kesinlikle otelin konumu ve toplu taşımaya uzaklığı hayat kurtarıyor. İlk gün Sultanahmet, Ayasofya, Topkapı sarayı, Gülhane parkına gitmek için tramvayı kullanıyorum. Toplu taşıtlar için İstanbulkart almakta fayda var. Aktarmalar ve tüm ulaşım araçlarında geçtiği için üstelik tek kullanım jetonlar 4TL olunca gayet akıllıca oluyor.
İlk rotam Gülhane parkı. Bu park merkezi bir yerde olması ve doğayı sevenler için güzel bir uğrak noktası.

Ayasofya için hemen bir hatırlatma yapayım giriş ücreti 40TL ama benim gibi
İş Bankası Maximum Kartınız varsa Müzekart özelliği ile girişler ücretsiz! TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müzeye ücretsiz girebilirsiniz.
Ayasofya restorasyonu devam ediyor. Girişte sol tarafda iskeleli alan kapalı olsada içerisi tıklım tıklım turist dolu. Istanbul da gezilmesi gereken yerler arasında kesinlikle ilk 10 içerisinde.

Biraz yürüdükten sonra tüm ihtişamı ile Sultan Ahmet bizi karşılıyor.

Hemen girişte sağ tarafda Alman Çeşmesini görebilirsiniz. Bu günlük son yolculuğum olan Topkapı sarayına yürüme mesafesi ile 10dk da ulaşıyorum. Maximum Kartınız burası içinde geçerli.

Müze içerisinde resim çekimi yasak olduğu için eserlerin resimlerini çekemedim. Tarihe ilginiz varsa Topkapı kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin içinde.