Project Description

Belçika Brüksel

Brüksel Gezilecek Yerler

Brüksel Avrupa Birliği merkezliğine ev sahipliği yapması nedeniyle hareketli bir politik ve ekonomik yapıya sahiptir. Müzeleri, sanat galerilerinin yanı sıra parkları ve mimari yapısı ile dikkat çekici bir şehir.

Bu yolculuğun başlangıcı gece 2 sularında Mehmet ve İsa’nın daveti üzerine başlıyor. Mehmet 35TL karşılığında Ryanair’dan bileti bulmasıyla yolculuğumuz başlıyordu. Daha önce kontrol etmedik lakin uçak Charleroi Havaalanına uçuyormuş. Charleroi Havaalanı ise şehir merkezine 60km uzaklıkta, metro veya halk otobüsü bulunmuyor. Durum böyle olunca ulaşım için 8-9 kişilik vip taksiler tek seçenek ve kişi başı 15€. 1 saatlik uzun bir yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşıyoruz. Haydi Brüksel Gezilecek Yerlere geçelim.

 Grand Place

Avrupa’nın en hareketli meydanları arasında Grand Place yerini alıyor. Özellikle Barok mimarisi tarzında inşa edilmiş meydanda Belediye Sarayı ve Guildhouses gotik mimarisiyle şehrin en önemli turistik noktası haline geliyor. Meydan UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Ayrıca Gece gündüz açık Kafe ve restoranlar bulunmakta. Benim en çok sevdiğim yanı şehrin gençleri meydanda buluşarak müzik yapıyorlar.

Mannekin Pis

İşeyen Çocuk Heykeli şehrin simgelerinden olmasına rağmen 61 cm, heykeli ilk gördüğünüz an hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.  Bilmiyorum beklentimiz farklı olabilir ama bu kadar turistin akın ettiği bir yer olunca insan şaşırıyor doğrusu.

Brüksel Kraliyet Sarayı

Kraliyet ailesinin düzenledikleri davetler ve kutlamalar için kullanılıyor. Bahçe kısmını çok güzel düzenli ve sade tutulmuş. Burada resim çekinirken ufak bir öğrenci grubu benimle resim çekinmek istemişlerdi. :) Resimdeki arkadaşı hiç tanımasamda samimi bulduğum için bu resmi seçtim.

St Michael and St Gudula Katedrali

Brüksel’in en ünlü dini merkezi 8. yüzyılda Aziz Micheal’a ithaf edilen bir şapel olduğuna inanılıyor. Victor Hugo Gotik mimarinin en sade örneği olarak nitelendirmiştir. Grand Palasa 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Mont des Arts

Sanat tepesi ismini sonuna kadar hak eden, Kraliyet bahçesinde gibi hissetmenizi sağlan bir mekandır. Şehir manzarasını izlemek için ideal noktalardan biridir.

işte süper ikili memo ve isa :)

Atomium

Şehir merkezine uzak bir noktada kaldığı için metro hattını kullanmak en iyi tercih. Atonium, demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halini tasvir eder. Her biri 18 metre çapında olan 9 küreden oluşan anıt, Andre Waterkey tarafından tasarlanmıştır.

Royal Museum of the Armed Forces and Military History

Silah, üniforma, belgeler, savaş uçağı, şövalye zırhları ve askeri madalyaların sergilendiği büyük bir müzedir. 9/5 Çalışan müzeye giriş ücreti 5€.

Bourse de Bruxelles

3 Ekonomi öğrencisi olarak Borsa Binasını görmeden olmaz dedik. :) Grand Place Meydanı’nın hemen arka kısmında yer alan Borsa Yunan tarzı mimarisi ile 1873’te inşa edilmiş. Noel döneminde gittiğimiz için sokakları hummalı bir çalışma içinde görebilirsiniz. Doğrusu bu tür etkinlikler bir şehrin yaşanabilirlik seviyesini gösteriyor .

Galeries Royales Saint-Hubert

Pasaj içerisinde seçkin giyim markalarına sahiplik ediyor. Öğrenciler için fiyatlar hiçte bakılacak türden değildir ;)

Cinquantenaire Parkı

30.000 hektarlık alan üzerine kurulan park, Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılı anısına 1880 yılında yapılmıştır. İçerisinde çok sayıda bahçe, gölet ve değerli eserleri bulunmaktadır. Koşu, piknik alanı ve dinlenmek için ideal bir uğrak noktasıdır.

National Basilica of the Sacred Heart in Koekelberg

İkiz kuleleri ve 89 metre yüksekliğindeki zümrüt yeşili kubbesi ile kesinlikle görülmesi gereken bir mimari. İçerisine girdiğinizde renklerin uyumu ve ahengi hemen fark ediliyor.

Ayrılık vakti geliyor. Avrupa’nın bir çok ünlü şehrinin arasında geri planda kalsa da imkanınız varsa görülmesi gereken bir şehir diyebilirim. Ayrıca şehirde birçok Türk yaşıyor. Türk yoğunluğu açısından Almanyayı aratmıyor.  Hatta Türk manavı ve marketine girdik alış veriş yaptık. :)

[fusion_youtube id=”https://youtu.be/vUCJbjJw1CM” alignment=”center” width=”1100″ height=”580″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]