Project Description

Erasmus başlangıç döneminde yaptığım Berlin seyehatimi yayınlama fırsatım olmadı. Bir süredir sitemde yeni içerik eklemiyordum. Yeni bir Erasmus dönemi başlamak üzere ve deneyimlerimi paylaşmak için güzel bir zamanlama olduğunu fark ettim.

Büyük bir şehir gezmeyi planlıyorsanız kesinlikle ilk önce ”TripAdvisor” uygulamasından gideceğiniz şehrin turistlik yerlerini belirleyin. Daha sonra ”Google çevrimdışı harita uygulamasına” bu alanları ekleyin. Gideceğiniz ülkenin çevrimdışı dilini ”Google Translate” ekleyin.

Avrupa’nın kültür ve sanat merkezi olarak bilinen şehrin birçok turistik noktalarını gezebilir, farklı deneyimler edinebilirsiniz. Polonya ile Almanya komşu olduğu için ilk yurtdışı gezimi Berline yapmaya karar verdim. Rzeszow şehrinden Berlin Schönefeld havaalanına 1.15 saat sonunda ulaşıyoruz.


Hava alanı çıkışı 5 dakika yürüme mesafesinde metro hattına ulaşabiliyorsunuz. Benim bagajım yoktu bu yüzden direk olarak Alexanderplatz meydanına gitmek için yola koyuldum. Alexanderplatz meydanına ulaşmak için U2,U5,U8 numaralı metro hatlarına yada M4,M5,M6 numaralı tramvay hatlarını kullanabilirsiniz. Burada birçok yemek yiyebileceğiniz mekan bulunuyor. Kendi bütçenize uygun bir seçim yaparak enerji depolayabilirsiniz.


Daha sonra Berlin Katedraline doğru yola koyuluyorum. Şehrin sembollerinden birisi olan bu yapıt gerçekten harika! Akşam geldiğim için içerisi kapalıydı fakat daha sonra tekrar gelmeyi planlıyorum.

Berlin Katedralinin sol kısmında Altes Museum yer alıyor. Ben gittiğimde bir çok yapı gibi buda restorasyon çalışması devam ediyordu. Bu konuda biraz şanssızlık yaşadığım doğrudur.Fransız ve Alman Katedralleri’ni ve Konzerthaus’u bu meydanda bulunmaktadır. Ayrıca Friedrich Schiller’in heykeli de burada bulunuyor. Opera Binası ile Oranienburger Caddesi de Berlin gece hayatının ve kültür sanatının önemli bir konumudur.

Otele doğru gitmek üzere yaya olarak ilerliyorum. Bilmediğim bir şehri gezerken hava şartlarına bağlı olarak ilk önceliğim yaya ilerlemektir. Çünkü yaya ilerlerken şehrin gizli sürprizlerine denk gelebiliyorsunuz. Booking aramalarınızda merkezi bir otel seçmenizde büyük fayda var. Bunu ben planlarken ilk önce Google Maps üzerinden gideceğim yerleri işaretliyor daha sonra bu konumlara yakın bir otel tercih ediyorum. Uçak biletimi aldığım gün kesinlikle otel rezervasyonumu yaptırdığım gün oluyor. Bazen merkezi konumdaki oteller doluyor ve seyahatiniz zor bir hal alabiliyor.