New York Gezilecek Yerler

New York! New York! … Hollandalılar tarafından New Amsterdam ismiyle kurulan şehir zamanla New York adını almıştır. Dünyanın belki de en ünlü ve önemli şehri dersek abartmış olmayız. Yılda 70 milyon turistin ziyaret ettiği büyük bir metropol şehirdir. Gelin birlikte New York Gezilecek Yerler listemize birlikte bakalım.

New York’ta Ulaşım

Manhattan’da görmek isteyebileceğiniz birçok yer birbirine yakın. Manhattan gibi kalabalık bölgelerinde trafik günün belirli saatlerinde durma noktasına gelebiliyor. Bu nedenle Manhattan’da her yere yürüyerek gitmeyi tercih etmeniz hem daha pratik hem de yeni keşifler ve anlık gelişen olayları görmenize olanak sağlar.

Kentin gelişmiş toplu taşıma sisteminde avantajlı fiyatlarla yolculuk yapmak için New York Pass veya Metro Card almanızı tavsiye ederim.

New York Havaalanı Ulaşım Rehberi

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan New York, oldukça gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahip diyebilirim. Uçaktan indik şehir merkezine gitmek için bir çok seçenek bulunuyor. Metro, Otobüs, Tren, Uber ve taksiler herkes için bir seçenek mevcut. Ben şehir merkezine metro ile gitmeye karar vermiştim. New York Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım için buraya tıklayın.

1- Özgürlük Heykeli – Statue of Liberty

 New York Gezilecek Yerler

New York gezilecek yerler listemizi oluştururken Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluşunun 100. yılında Fransa tarafından hediye edilen Özgürlük Heykeli ile başlıyoruz. Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanmış ve Gustave Eiffel gözetiminde 1884-1886 yılları arasında inşa edilmiş. Heykelin uzunluğu 92 metre’den fazladır ve bakırdan yapılmış anıt o dönemde New York’un en yüksek yapıtıydı.

Roma özgürlük tanrıçası Libertas’ı tasvir eden heykelin taç kısmındaki uçlar 7 kıtayı ve 7 denizi temsil ediyor. Sol elinde bulunan kitabe bağımsızlık bildirgesinin tarihi yazmaktadır. Hukukun üstünlüğü ilkesinin temsili olarak görülen heykel Amerika’nın sembolleri arasındadır.

Ziyaret Saatleri 08.30-18.20 arasında ve Giriş Ücreti 18.50$. Online bilet almak için tıklayın.

2- Empire State Binası – Empire State Building

 New York Gezilecek Yerler

New York’un en ünlü binalarından Empire State, 1931 yılında inşaa edilmiş. 61 metrelik kulesi yapıya 1950 yılında eklenmiş. Bu sayede 443 metrelik yüksekliğe ulaşan 102 katlı Empire State, Dünya Ticaret Merkezi’nin açıldığı 1972 yılına kadar dünyanın en uzun binası olarak anılmış. Özellikle de gün doğumu ve gün batımlarında, Empire State Binası’nın en üst katları görülmeye değer bir şehir manzarası sunmaktadır. Central Park, Chrysler Binası veya Hudson Nehri başta olmak üzere New York’un ikonik yerleri buradan görülebilir.

Ziyaret Saatleri: 08.00-02.00 arasında ve Giriş Ücreti $37. Online bilet almak için tıklayın.

3- Central Park

 Central Park

Yıllık ortalama 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, Birleşik Amerika’da en çok ziyaret edilen kent parkıdır. Birçok film ve diziler bu parkı dünyadaki en ünlü şehir parkı yapmıştır. Ayrıca Central park`ta yüzmek yasalara aykırıdır. Park içerisinde 120 farklı bitki türü ve 26 binin üzerinde ağaç bulunuyor. 4 kilometre uzunluğa ve 800 metre genişliğe sahip parkta 130 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Parkın içerisinde spor, festivaller, oyunlar, koşucular, bisikletçiler ve daha bir çok aktivite yapılmaktadır.

4- Brooklyn Köprüsü – Brooklyn Bridge

 Brooklyn Köprüsü

New York’ta East River üzerinde Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan Köprünün yapımına 1870’te başlandı. Tamamlandığı zaman dünyanın en geniş asma köprüsü idi; köprünün kuleleri ise birkaç yıl için ABD’nin en yüksek yapıları olmuştur. Köprü yapımına kaynak olması için bir çok alanı kiraya çıkarılmıştır. Şarap mahzeni olarak kiraya verilen köprünün alt kısmında yer alır.

5- Times Meydanı – Times Square

 Times Meydanı

1904 yılının yılbaşı akşamı, Times Meydanı’na ismini veren New York Times’ın meydandaki yeni binalarına taşınmasının havai fişeklerle kutlanmasıyla yeni bir gelenek başladı ve her yıl yılbaşı bu meydanda kutlanmaya başlandı. Her yıl meydanda oluşan binlerce kişilik kalabalık yeni yılı gösteren meşhur ışıklı topun inişini seyreder. Yıl boyunca konserlere ve çeşitli kültürel etkinliklere sahne olan meydan şimdiye kadar gördüğüm en canlı meydan diyebilirim. Burada bulunan kırmızı merdivenlere oturun ve etrafınızı film izliyormuş gibi izlemeyi ihmal etmeyin.

6- Metropolitan Sanat Müzesi – Metropolitan Museum of Art

 Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Metropolitan Sanat Müzesi 1870 yılında kurulmuş. Ana binası da dahil olmak üzere 3 farklı bölümde faaliyet gösteren müzenin kalıcı koleksiyonunun büyük bölümü, Klasik Antik Dönem ve Eski Mısır eserlerinden oluşuyor.  Avrupa orta çağ koleksiyonunun bir bölümü ise Manhattan’ın kuzey ucundaki ek binada bulunur. Müzedeki batı resim sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da sergilenmektedir.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti $25. Online bilet almak için tıklayın.

7- Grand Central Terminal

 New York Gezilecek Yerler

Times Meydanı’ndan sonra şehrin en fazla ziyaretçi çeken ikinci yeri olma özelliğini taşıyan terminal binası, 1913 yılında açılmıştır. 44 platformdan ve 67 ayrı tren ray hattından oluştan devasa bir altyapısı vardır. Grand Central Station içinde yiyecek ve alışveriş yapabileceğiniz 68 mağaza bulunmaktadır. Bir çok Hollywood filmini dikkatli izlerseniz burayı sıklıkla kullandıklarını görürsünüz.

Ziyaret Saatleri: 05.30-02.00

8- Amerikan Doğa Tarihi Müzesi – American Museum of Natural History

 New York Gezilecek Yerler

New York Gezilecek Yerler listemizde beni en çok heyecanlandıran olmazsa olmaz müzeye geldi sıra. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Central Parkın hemen yakınında  bulunan dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden birisidir. 1869 yılında kurulan müze birbirine bağlı 25 bloktan oluşmaktadır. 33 milyon parçalık zengin koleksiyon, dönüşümlü olarak 45 salonda ziyaretçilere sunuluyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden toplanmış, bitki, hayvan, fosil, mineral, gök taşı örneklerini yakından görme imkanı bulabilirsiniz. Arkeoloji’ye ilgisi olan herkesin kesinlikle görmesi gereken bir müze.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.45 arasında ve Giriş Ücreti $33. Online bilet almak için tıklayın.

9- Top of the Rock Observation Deck

 New York Gezilecek Yerler

New York’ta bilinen en iyi seyir terası diyebirim. Empire State Binası, Chrysler Binası veya Central Park gibi şehrin tüm önemli simgelerini görebileceğiniz harika bir konumda bulunuyor. Ülkenin en zenginleri arasında sayılan Rockefeller Ailesi’nin adıyla anılan yapı 1930-1938 yılları arasında inşa edilmiş. 22 dönümlük alanı kaplayan Rockefeller Center, tamamı ticari amaçlı 19 binalık bir kompleks den oluşuyor. Teras katında bulunan seyir alanı 70. katta 360 derecelik geniş bir manzara sunuyor.

Ziyaret Saatleri: 08.00-00.00 arasında ve Giriş Ücreti $36. Online bilet almak için tıklayın.

Booking.com

New York Gezilecek Yerler

10-  New York Halk Kütüphanesi – New York Public Library

New York Halk Kütüphanesi, 1895 yılında kurulan Amerika’nin en büyük üçüncü halk kütüphanesidir. Kütüphanenin koleksiyonunda 20 milyonu kitap olmak üzere 50 milyonu aşkın belge’ye sahip. New York Halk Kütüphanesi, yaşadıkları kente gönül verenlerin el ele vererek yürüttükleri modern bir kent projesidir. 1455 kent gönüllüsünün, yıl boyunca toplam 100.000 saat çalışarak yaptığı katkı bunu gözler önüne seriyor. Çağdaş bir toplum ve kültürüne sahip çıkan bu insanları görünce hayranlık içinde kaldığımı belirtmek isterim.

New York Halk Kütüphanesi

11- Broadway

 Broadway

Broadway 21 km uzunluğunda Manhattan’da yer alır, çeşitli New York tiyatrolarının bulunduğu yer olarak bilinir. Tiyatro Bölgesi‘nin en görkemli kısmını oluşturan Broadway’de ağırlıklı olarak müzikaller sahneleniyor. Broadway oyunlarının biletlerinin çoğunluğu turistler tarafından satın alınmaktadır. Özellikle renkli led ekranları ve kalabalık sokakları ile eğlence hayatının en önemli noktalarından.

12- Manhattan Skyline

 New York Gezilecek Yerler

Manhattan’da bulunan tüm yapıları izlemek istiyorsanız sizin için tavsiyem deniz yolu olacaktır. Maddi imkanınız varsa helikopter turları düzenleyen firmaları’da bulabilirsiniz. Bu yapıların her birinin karakteristik yapısı vardır. Dünya üzerinden böylesi bir manzarayı başka hiç bir yerde göremeyeceğinizi söyleyebilirim.

13- Flatiron Binası

 Flatiron Binası

1902 yılında tamamlanan yapı New York’un çığır açıcı gökdelenlerinin başında gelir. New York‘u tanımlayan en tarihi ve en ikonik gökdelenlerden biri olan bina, şekli nedeniyle eski demir ütülere benzetildiği için flat iron olarak adlandırılmış. Flatiron, yapıldığı yıl da dahil olmak üzere hiç bir zaman dünyanın ve New York‘un en uzun gökdeleni olmadı. Ancak şekli, belirgin konumu, fotoğrafçılardan gördüğü ilgi ona bir süre en uzun bina algısı kazandırdı.

14- One World Observatory

 One World Observatory

11 Eylül saldırısı sonrası Manhattan’da yeniden inşa edilen Dünya Ticaret Merkezi‘nin ana binasıdır. David Childs’ın tasarımını yaptığı 104 katlı bina, 541 metrelik yüksekliğe sahip. 3 milyar 800 milyon $ maliyet ile inşaa edilen bina aynı zamanda Amerika’nın da en yüksek binası olma özelliğini taşıyor. Tüm New York’u ayaklarının altında hissetmeden önce bina hakkında bilgiler ve bugüne kadar New York görüntüleri ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

15- New York Stock Exchange – Wall Street

 Wall Street

Bank of Manhattan Trust Binası veya Manhattan Company Building isimleri ile de tanınır. 40 Wall Street New York’ta yer alan 70 katlı bir gökdelendir. 11 ay süren inşaat 1930 yılında tamamlanmış ve günümüzde de Trump Binası adıyla anılmaktadır.

16- Aziz Patrik Katedrali – St. Patrick’s Cathedral

 Aziz Patrik Katedrali

1879’da inşa edilen St. Patrick’s Cathedral, James Renwick Jr.’ın tasarımına bağlı kalınarak inşaa edilmiş. Amerika Birleşik Devletleri’nin Neo-Gotik mimariye sahip en büyük katedrali olma özelliğini taşıyan dini yapı, 3700 adet işlemeli pencere ile aydınlatılır.

17- Ellis Adası – Ellis Island

 Ellis Adası

Hudson Nehrinde yer alan Ellis Island 1892’den 1954’e kadar 12 milyon göçmenin ülkeye ilk ayak bastığı yer olarak bilinir.  Ada donanma ve cephanelik üstü olarak kullanılmıştır. 1950’lerden sonra göçmen müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

18- 11 Eylül Anıtı – 9/11 Memorial & Museum

 11 Eylül Anıtı

New York Gezilecek Yerler listemizde amerikan halkı için büyük bir anlam ifade eden bir noktaya geldik. Dünya Ticaret Merkezi’nin terör saldırısı sonucu yıkılan kulelerinin yerini alan 11 Eylül Anıtı. Anıt 2001’de bombalama olayı sırasında hayatını kaybeden 2977 kişiyi anmak amacıyla inşa edilmiş. Müzede 11 Eylül 2001’deki acımasız saldırıya ilişkin görseller, arşiv belgeleri ve yıkılan kulelere ait parçalar sergileniyor.

19- Chinatown – Çin MahallesiÇin Mahallesi

New York City’nin en büyük Çinli yerleşim bölgesi olan Chinatown’da yaklaşık olarak 100 000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Günümüzdeki üçüncü kuşak çinilerin restoranları halen kendi kültürlerine sahip çıktıklarının göstergesi. Çin kültürünün hep var olduğu bu yer, özellikle de festivallerde çok hareketli ve neşeli bir yer. Meyve-sebze alışverişi yapabileceğiniz Chinatown oldukça ucuz ayrıca geleneksel Çin mutfağının tadına da bakabilirsiniz.

20- Little Italy – İtalyan Mahallesi

 Little Italy

New York’un bu kısmı, adını çoğunlukla İtalyan Amerikalılardan oluşan göçmen nüfusundan almaktadır. Bir zamanlar Aşağı Manhattan Bölgesi’nde 50 blokluk geniş bir alanı kaplayan İtalyan Mahallesi, günümüzde sadece 3 bloktan oluşuyor. İtalyan atmosferinin halen çok hoş ve canlı olduğu bu yer New York Gezilecek Yerler gezilecek yerler listemizin son noktası. Bölgeye geldiğiniz zaman mutlaka bir İtalyan restoranına oturun ve İtalyan mutfağının özgün lezzetlerin tadına bakmanızı öneririm. Center for Italian Modern Art, Italian American Museum, St. Patrick’s Old Cathedral gibi görülmeye değer mekanlarda yine bu bölgede bulunuyor.

New York Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com

New York Gezilecek Yerler Haritası

New York Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için buraya tıklamanız yeterli.