Londra Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler yazımda rotamızı İngiltere’nin başkenti Londra’ya çeviriyoruz. Londra gezilecek yerler yer bakımından dünyanın en popüler şehirler arasında yerini hep korumuştur. Büyük bir metropol olan Londra’nın yüz ölçümünün yarıya yakınını yeşil parklar oluşmaktadır. Doğrusu bu yönü benim en çok kıskandığım yanı diyebilirim. İnsanların sadece barınak olarak kullandıkları beton duvarlardan çok, kaliteli yaşamın belirtisi olan yeşil alanları ile ön plana çıkıyor.

[fusion_youtube id=”https://youtu.be/45ETZ1xvHS0″ alignment=”center” width=”900″ height=”450″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=”” /]

Londra’da Ulaşım

Londra ulaşım olanaklarının çok gelişmiş olduğu bir metropol şehirdir. Uçaktan indik şehir merkezine gitmek için birçok seçenek bulunuyor. Metro, Republic bus, tren ve taksiler herkes için bir seçenek mevcut.

Eğer Londra’da 2 günden fazla kalacaksanız 5£ karşılığında Oyster Card’ı almanızı öneririm. Dünyaca ünlü Londra taksilerini kullanabilirsiniz. Diğer şehirdeki taksi fiyatlarından daha yüksek olması nedeniyle dikkatli olmakta fayda var.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip şehirlerin olan Londra’da toplam 6 adet havaalanı var. Bu arada ben Londra seyahatimde Heathrow Havaalanı’nı üzerinden şehre ulaştım. Londra havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri bakımından çok fazla alternatife sahip bir metropol. Heathrow Express ile şehir merkezine gitmenizi tavsiye ederim. Her gün 05.00-23.30 saatleri arasında her 15 dakikada bir seferler bulunmaktadır. Yolculuk 15-20 dakika sürüyor. Bilet ücretleri 25 Pound olarak cebinizi yakıyor.  Online bilet almak için tıklayın.

1- London Eye

Londra Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı 135 metredir. Thames Nehri kıyısında bulunan dönme dolabı Marks Barfield Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanmıştır. Londra’nın her bir bölgesini temsil edecek şekilde üzerine 32 kapsül yerleştirilmiştir. Her kapsül 25 kişilik kapasiteye sahiptir ve 1 turun tamamlanması 20 dakika sürüyor.

2000 yılında ziyarete açılan London Eye Thames Nehri kenarında bulunuyor. London Eye’in tepesinden şehrin eşsiz manzarasını seyretmek Londra Gezilecek Yerler listemizde 1 numara olmasını sağlıyor.

Ziyaret Saatleri: 10.00-21.00 arasında ve Giriş Ücreti 27£. Online bilet almak için tıklayın.

2- British Museum

Londra Gezilecek Yerler

Roma, Mısır ve Yunan kültürüne ait eserlerin bulunmasının yanı sıra İngiltere’nin en büyük müzesidir. Sir Hans Slome’un yaklaşık 69,352 parçalık bir sanat koleksiyonu devlete miras olarak kalmıştır. Bu olaydan sonra zamanla giderek sayısı artan eserler ile bugünkü müze meydana gelmiştir. Yaklaşık 7 milyon nesneyi himayesinde bulunduran British Museum halka 1759’da açılmıştır.

Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca esere ev sahipliği yapan müze, insanlık tarihine, sanata ve kültüre adamıştır. Birleşik Krallığın çıkardığı kanunla devlet müzeleri ziyaretçilerden giriş ücreti almaz.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30 arasında ve Giriş Ücretsiz.

3- Westminster Sarayı

Londra Gezilecek Yerler

Parlamento toplantılarının gerçekleştirdiği Westminster Sarayı 1016 yılında kraliyet ailesi adına inşa edilmiş. 1512 yılında çıkan yangında saray neredeyse tamamen harap olmuştur. Yapılan tamirler sonucunda saray parlamento binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak 1834’de gelindiğinde tekrar büyük bir yangın çıkmıştır.

Parlamento binası 30 yıllık bir süreçte Charles Barry tarafından onarım ve inşa çalışmaları başlatılmıştır. Sarayın mimari yapısı oldukça karmaşıktır. Yaklaşık 1.100 odası, 100 merdiven çıkışı ve toplamda 4,8 kilometreyi bulan uzun koridorları vardır.

Big Ben veya Elizabet Kulesi olarak bilinen meşhur saat kulesi de burada bulunmakta. Birleşik Krallığın sembollerinden olan kule adını 14 tonluk çanından alıyor.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 arasında yapılır.

4- Tower Bridge

Londra Gezilecek Yerler

Tower Bridge’in yapımına 1886 yılında başlanmış ve inşaatı sadece 8 yıl sürmüştür. Köprünün limana girişi engellememesi için elektronik bir sistem kullanmaktadır. Üst katına çıkıldığında köprünün yaya yolunun camdan yapılmış olması Thames Nehri’nin eşsiz manzarasını izleme olanağı sağlıyor. Eğer ilginizi çekecekse köprünün tarihi ve yapımı ile ilgili bu ikiz kulelerde bir sergi bulunmakta.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti: 8.70 £. Online bilet almak için tıklayın.

5- Buckingham Sarayı

Londra Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler listemizde 5. Sırada Buckingham Sarayı bulunuyor. 1703’te Buckingham Evi olarak adlandırılan Westminster Dükü’nün konağı olarak inşa edilmiştir. Kraliçe Victoria’nın 1837’de tahta çıkmasıyla birlikte kraliyet ailesinin Londra’daki ikametgahı oldu. 775 odadan oluşan ve 19 odasının ziyaretçilere açık olduğu sarayın, kraliyet hayatına ilgi duyan gezginleri kendisine çekiyor.

Kraliçe II. Elizabeth’in Londra’daki ikamet adresidir. Kraliçe sarayda olduğu zamanlar sarı, kırmızı ve mavi renkli bayraklar göndere çekilir. Ayrıca her gün 11.30’da gerçekleşen saray nöbetçilerinin nöbet değişimini izlemeniz için uygun bir plan yapmanızı tavsiye ederim.

Ziyaret Saatleri: 09.30-19.00 arasında ve Giriş Ücreti: £24. Online bilet ve seçenekler arasından size uygun olanı buradan bulabilirsiniz.

6- Londra Kalesi

Londra Kalesi

Yapının en eski ve en önemli kısmı olan Beyaz Kule, I. William’ın emri doğrultusunda 1078 yılında inşa edilmiş. Kulenin yapılışının asıl amacı bir kale, kraliyet sarayı ve saray suçlularının tutulacağı bir hapishane olarak kullanmaktır. 19. yüzyıldan itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.  Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan 1000 yıllık yapıyı Londra gezi rehberi eşliğinde gezmeniz mümkün.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti: £25. Online bilet almak için tıklayın.

7- Westminster Abbey

Westminster Abbey

Günah Çıkartıcı lakaplı İngiltere Kralı Edward’ın emriyle 1042 yılında inşa başlamıştır. Birleşik Krallığın en önemli dini yapılarından birisidir ve İngilizler için geleneksel taç giyme ve defin yeri olmuştur. Yapının iç kısmına girdiğinizde 4 bir tarafı ışık alan pencereler üzerindeki figürlere hayran olmamak elde değil.

Ziyaret Saatleri: 09.00-15.30 arasında ve Giriş Ücreti: £20. Online bilet almak için tıklayın.

8- Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı

John Nash tarafından 1830’da tasarlanan Trafalgar Square, Londra’nın en büyük meydanı olarak bilinir. Meydanın ortasında 1805 yılında Amiral Lod Nelson adına yaptırılan 50 metre yüksekliğindeki Nelson Sütunu, dört aslan heykeli ve ulusal galeri bulunuyor. Şehirde yapılan kutlamaların ilk adresi olan Trafalgar Meydanı yılbaşı kutlamalarının da hareketli geçtiği noktalardan diyebilirim. Ayrıca otobüslerin ilk durağı bu meydanda bulunuyor.

9- Hyde Park

Londra Gezilecek Yerler

Hyde Park, Londra’nın en büyük parkı, şehrin sakinlerinin piknik, dinlemeye ve güneşli günlerin tadını çıkarmaya geldiği 8 Kraliyet Park’ından biridir. Uzun yıllar kraliyet ailesi tarafından avlanma sahası olarak kullanılmış, 150 hektarlık alana sahiptir. Ortasında büyük bir göledin bulunduğu parkta oraya buraya koşturan sincaplar izlemek insana huzur veriyor.

Ziyaret Saatleri: 05.00-24.00 arasında ve Giriş Ücretsizdir.

Booking.com

Londra Gezilecek Yerler

10-  Oxford Street

Oxford Street

Londra Gezilecek Yerler listemizde 10. Sırada Oxford Street bulunuyor. 18. yüzyılda Oxford Kontu’nun çevredeki birçok mülkü satın alması sonrasında cadde gelişim sürecine girmiştir. Yaklaşık 300 mağazayla Oxford Caddesi Avrupa’nın en işlek alışveriş caddesi olup birçok büyük mağazaya ev sahipliği yapmaktadır.

11- St Paul Katedrali

Londra Gezilecek Yerler

Günümüzde hizmet veren katedral binasının inşa edilişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Londra Piskoposluğunun merkezi olan yapı yıkımlarla dolu tarihe sahiptir. Yenileme süreçleri nedeniyle 5 kez yeniden inşa edilmiş. Portland taşı ile yapılan katedralin tasarımı Rönesans döneminden kalma. Cenaze, vaftiz ve düğün gibi önemli törenler için İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından defalarca kullanılmış. Katedral zemininin yaklaşık 30 metre üzerinde ise Fısıltı Galerisi bulunuyor.

Ziyaret Saatleri: 08.30-16.00 arasında ve Giriş Ücreti: 17£. Online bilet almak için tıklayın.

12- Doğa Tarihi Müzesi

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi 1884 yılına kadar British Museum’un bir parçası olarak faaliyet sürdürmüştür. Her biri ortak temaya sahip olacak şekilde, Müze dört bölgeye ayrılmıştır. İç avlusunda Diplodocus cinsi bir dinozorun iskeletinin sergilendiği müze bünyesinde 80 milyona yakın parçadan oluşuyor.

Kırmızı bölge Jeoloji ile ilgileniyorsanız. Mavi Bölge insan biyolojisi, memeliler ve dinozorlara ayrılıyor. Yeşil Bölge kuşlar ve fosiller üzerinde yoğunlaşmıştır. Turuncu bölge, Vahşi Yaşam Bahçesi ve Darwin Merkezi’nde doğayı keşfetmenize olanak sağlıyor. Doğa Tarihi Müzesi Londra’da beni en çok heyecanlandıran yer diyebilirim.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.50 arasında ve Giriş Ücretsizdir.

13- Ulusal Galeri

Londra Ulusal Galeri

1824’te kurulan sanat galerisi, 2.600’den fazla parçadan oluşan devasa bir sanat koleksiyonuna sahiptir. Koleksiyon, 13. yüzyıldan 1900’lü yılların başına kadarki Avrupa resimlerini içeriyor. Trafalgar Meydanı’nda yer alan Ulusal Galeri, İngiliz sanatçıların yanı sıra Avrupa’nın diğer usta isimlerini de görmenize olanak sağlıyor.

Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00 arasında ve Giriş Ücretsizdir.

14- Covent Garden Market

Covent Garden Market

1830’da Charles Fowler, mevcut Neoklasik binayı tasarlamak için görevlendirildi ve onu önemli bir pazar yerine dönüştürdü. Covent Garden Markette el sanatları, mücevherler, deri kıyafetler, sanat eserleri ve antikalar gibi birçok şeyi bulabilirsiniz. Çiftçi pazarı Mayıs-Aralık ayları arasında yerel çiftçiler ürettikleri ürünlerin satışını yapıyor.

15- Churchill War Rooms

Londra Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler listemizde 15. Sırada Churchill savaş odaları bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz komuta merkezi olarak hizmet vermiştir. Odaların birçoğu iyi korunmuş ve her şey, aynı II. Dünya Savaşı’nda olduğu yerde bulunmaktadır. Müzenin bir kısmı Büyük Britanya Başbakanı olarak görev yapan Winston Churchill’in yaşamına ayrılmıştır.

Ziyaret Saatleri: 09:30–18:00 arasında ve Giriş Ücreti: 22£. Online bilet almak için tıklayın.

16- Aziz James Parkı

Aziz James Parkı

Londra’nın en eski kraliyet parkı olan St. James parkı 1603 yılında kurulduğu düşünülüyor. Yaklaşık 60 dönümlük bir alanı kaplar ve iki küçük ada olan Duck Adası ve West Adası bulunur. En az 17 kuş türüne ev sahipliği yapan duck adasında zaman nasıl geçiyor fark etmiyorsunuz.

17- Camden Town

İkonik pazarlar 1970’li yıllardan kalmış olsa da, Hippi merkezi olarak bilenen Camden town kıyafetler, hediyelik eşyalar, yiyecek ve el sanatları gibi geniş kitleleri kendisine çekebilen bir bölgedir. Amy Winehouse Camden Town’da sahneye çıkarmış. Pazar alanında dünyanın her yerinden sokak yemekleri bulunmakta. Hijyenikliğini bilmem ama gözünüze kestirdiğiniz şeyleri deneyin. ;)

18- Victoria & Albert Müzesi

Müze antik zamanlara dayanan tüm tarihi çağlardan koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Victoria & Albert Museum, 1852 yılında kurulmuş içerisinde Moda, art deco, mimarlık, seramikler ve fotoğraflardan oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca müze girişi sanatseverlerin sıklıkla buluşmayı tercih ettikleri noktalardan.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.45 arasında yapılmakta.

19- Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds, ilk olarak Londra’da bir bal mumu heykel müzesi olarak açılmış olsa da günümüzde dünyanın her büyük şehrinde bulunmakta. Madame Tussauds Müzesi içerisinde Kraliyet aile üyeleri, film yıldızları ve birçok ünlü ismin balmumu heykelini barındırıyor.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti: £27. Online bilet almak için tıklayın.

20- Piccadilly Circus

Piccadilly Circus

Londra Gezilecek Yerler listemizde Son sırasında Sırada Piccadilly Circus bulunuyor. Londra’nın ana alışveriş bölgelerinden kabul edilen meydan dev neon ışıkları ile ünlüdür. Yakınlarında yer alan, birçok bar, alışveriş mağazaları, restoran ve kafelere de rastlayabilirsiniz. Sahip olduğu geniş alan nedeniyle protesto ve gösteriler için popüler bir yerdir.

Londra Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com

Londra Gezilecek Yerler Haritası

Londra Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. Londra Gezi Rehberi işaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için buraya tıklamanız yeterli.