Kapadokya

Kapadokya hakkında birçok bilgiyi internette bulabilirsiniz. Bense gezdiğim yerleri ve deneyimlerimden bahsedeceğim. Doğayı sevenler ve farklı gezi planlaması yapanlar için Kapadokya uygun bir tercih. Yolculuğumuz Kayseri’den başlıyor. Yaklaşık 65km mesafede olan Ürgüp bölgesine 40dk da ulaşıyoruz. Bundan sonra yapacağınız aktiviteye veya görmek istediğiniz yerin planlamasını yaparsanız iyi olacaktır. Zira gezecek ve yapılacak birçok şey olduğu için gün size yetmeyecektir.

Balon Turları
Bu aktivite bana cazip gelse de sabah 05:00’te başlaması ve günün diğer saatleri yapılmaması tüm cazipliğini yitiriyor.
Yinede sabah 4’de uyanırım diyenlerin sayısı bir hayli fazla. Balon turları Göreme de bulunan kalkış alanlarından yapılmakta. Birçok farklı firmadan 200-450TL olan tur paketleri bulabilirsiniz.

ATV Turları
Göremeden başlayan ATV turları bölgeler arası geçiş için iyi bir fırsat. Saatlik veya günlük olarak kiralayabilirsiniz. ATV nin en iyi yanı ulaşımınız aksamadan devam ediyor.Göreme
Bölgenin genel olarak merkezi diyebileceğimiz ve genellikle yabancı turistlerin en yoğun olduğu bölge diyebiliriz. Tur şirketleri ve araç kiralama ofislerini her yerde görebilirsiniz. Bir çok alternatif restaurant & cafe bar mevcut. Ayrıca çok fazla hediyelik eşya dükkanı görebilirsiniz.Peribacası ve Vadi Gezileri
Kapadokya denilince akla ilk gelen peribacaları görüntüsünü oluyor. Benim gibi doğal güzellikleri seviyorsanız açık hava müzeleri oldukça ilginizi çekecektir. Bir tur şirketi veya rehber ile gitmediyseniz yerel halk son derece anlayışlı insanlardan oluşuyor. Paşabağ Vadisi’ne gitmem konusunda tavsiyemi aldıktan sonra yola koyuldum. Burada gördüğüm doğal güzellikler gerçekten çok güzeldi.


Yol üzerinde verimli üzüm bağlarını görebilirsiniz. Bu yörede yetiştirilen üzümlerden güzel şaraplar üretildiğini söyleyebiliriz. Farklı aromalardan oluşan şarapları ayaküstü yudumlayabileceğiniz tadım mekânları mevcut.

Uçhisar Kalesi
Göreme den Uçhisar Kalesi yaklaşık 5km mesafede. Burada akşam ışıklandırılmış manzaranın güzel olduğunu duyduk ve atladık arabaya. Bölgenin en yüksek noktalarından biri olan Uçhisar en turistik bölgelerinden. Gündüz gezmeyi düşünenler için kalenin zirvesinden Göreme manzarasını izleyebilir, güzel kareler yakalayabilirsiniz. (Araba için yol yok! Kaleye merdivenler den çıkmanız gerektiği için güneşi de hesaba katarsak bir hayli zorlayıcı olacak.)


Avanos’a gelmeden önce ırmak kıyısınca uzanan piknik alanının bilgisini almıştım. Kıyı yakınlarından bir masaya yerleştikten sonra ördek ve kazların suda süzülmelerini izleyebilirsiniz. Burası kalabalık olmadığı günlerde insana huzur verdiğini söyleyebilirim.

Gün batımını izlerken içime garip bir his yerleşiyor ve ustanın deyimi geliyor aklıma.

”Durup dururken içimde bir şeyler kopup tıkıyor boğazımı,
Durup dururken sıçrayıp kalkıyorum yarıda bırakıp yazımı,
Durup dururken rüya görüyorum bir otelde, holde, ayakta,
Durup dururken çarpıyor alnıma kaldırımdaki ağaç…

Nâzım Hikmet

Notlar;
-Araba ile gelmediyseniz otobüsler birçok yere gidiyor. Fakat geniş bir coğrafya olduğu için saatte tek araç oluyor. Bazen araçlar dolu geçebiliyor. Bu durum zamandan büyük bir kayıp olarak notlarımda ilk sırayı alıyor.
-Atv ler ulaşım için otobüslerden daha cazip diyebilirim. Hem istediğiniz yerlerde durabiliyorsunuz hem de zorlu alanlarda fiziksel bir üstünlük sağlıyor.
-Restaurant & Cafe işletme ismi vermiyorum. Herkesin farklı bütçesi ve damak zevki olduğu için kendi hislerinize güvenin! Turizm bölgesi olan bu bölgede yöresel lezzetler önceliğiniz olmalı.

–Resimleri kayıpsız olarak flickr adresimde bulabilirsiniz.
Kapadokya