Eyfel Kulesi

Sadece Fransa’nın değil Avrupa’nın ilk akla gelen sembolü olan Eyfel kulesi ile başlıyoruz.  Yüksekliği 324,8 metre olan ve 1930’a kadar dünyanın en yüksek yapısı olmuştur.  Yapımı 1887 yılında başlamış ve 2 yıl içersinde bitmiştir. 18038 adet demir parça kullanarak inşa edilen kuleyi Stephen Sauvestre tasarlamıştır.

İlk başlarda Eiffel Tower sadece 20 yıl için müsaade edilmişti. Ancak hem yoğun turist ilgisi hem de gelişen iletişim için çok elverişli olması nedeniyle yıkılmadan günümüze kadar gelmiştir. Her yıl ortalama 8 milyon arası ziyaretçi çeken yapı bazılarımız için tek başına Paris ziyareti sebebi bile denilebilir. Eyfel Kulesi her 7 yılda bir, 60 ton boya ile boyanır. Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken, çalışma 15 ay sürer.

Eyfel Kulesi Güncel Giriş Ücretleri

Eyfel Kulesi giriş ücretleri hangi kata gitmek istediğinize ve asansörle mi? yoka merdivenlerle mi? çıkmak istediğinize göre değişkenlik gösteriyor.

İkinci Kat Asansörle Çıkış Biletinin Fiyatları: +25 için 16 Euro, 12-24 yaş arası 8 Euro

Üçüncü Kat Asansörle Çıkış Biletinin Fiyatları: +25 için 25 Euro, 12-24 yaş arası 12,50 Euro

İkinci Kat Merdivenlerle Çıkış Biletinin Fiyatları: +25 için 10 Euro, 12-24 yaş arası 5 Euro. Güncel Fiyat Listesi

Kule 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümlere asansör veya ilk 2 bölüme merdiven ile çıkabilirsiniz. Birinci katında Eyfel Kulesi’nin tanıtımının olduğu Cineiffel isimli müze bulunmaktadır.  İkinci katında  Le Jules Verne Restaurantı ve son katında seyir teresi bulunmaktadır.

Eyfel Kulesi Birici Katı

57 metre yükseklikteki birinci Kat cam zemini sayesinde ziyaretçilere havada duruyormuş hissi yaşatıyor.

 • Eyfel Kulesi’nin tarihine dair görseller ve projeksiyon sunumlarının yer aldığı CinEiffel Müzesi,
 • Restoran 58 Tour Eiffel,
 • The Buffet isimli büfe,
 • Kış aylarında açılan buz pisti,
 • Hediyelik eşya mağazası

Buraya asansörle çıkabileceğiniz gibi 360 basamak çıkarak da ulaşabilirsiniz.

Eyfel Kulesi İkinci Katı

Louvre Müzesi, Grand Palais, Montmartre Tepesi, ve Notre Dame’ı en güzel açıdan görebileceğiniz ikinci katta çıkıyoruz.

 • Michelin yıldızlı Jules Verne Restaurantı,
 • Hediyelik eşya mağazası,
 • Yine The Buffet isimli büfe. Arkadaşım Türkler zaten gelmeden tüm ihtiyaçlarını alıyorlar. :)

İkinci kata da isterseniz asansörle isterseniz de merdivenlerle çıkabilirsiniz. Birinci ve ikinci kat arasındaki merdivenlerin 359 basamak olduğunu unutmayın.

Eyfel Kulesi Son Katı

276 metre yükseklikteki üçüncü katı ve en tepe noktasına geldik. Bundan sonrası kulenin boyunu 324 metreye tamamlayan anten oluşturuyor.

 • Gustave Eiffel’in ofisi,
 • Panoramik haritalar,
 • Champagne isimli bar.

Kule biletlerini internetten satın alabileceğiniz gibi turlara katılarak rehber eşliğinde de kuleyi gezebilirsiniz.

7 Temmuz – 1 Eylül ziyaret saatleri sabah 09:00’da başlıyor ve kule 00:45’e kadar açık. Ancak son ziyaretçi kabulü en geç 23:00’de sona eriyor.

1 Eylül – 7 Temmuz arasındaki ise asansörlü ziyaretler 09:30 – 23:45 arasında, Merdivenle çıkılan ziyaretler 09:30 – 18:30 arasında gerçekleştirilebiliyor.

2000 yılın’dan beri her gece yarısı ışıklarla süslenen yapı romantizmin başkenti Paris’in kalbinde ziyaretçilerine kucak açmaya devam ediyor.

[fusion_youtube id=”https://youtu.be/2OUf8r1p-78″ alignment=”center” width=”880″ height=”480″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube] Booking.com