Erasmus Öğrencilerine 10 Altın Tavsiye

Erasmus Tavsiyeleri hakkında her öğrencinin aklında bazı sorular vardır. Erasmus tecrübelerimden derlediğim 10 altın tavsiye sorularınıza cevap olacaktır. Bir yıl Erasmus+ programına katılmış öğrenci olarak yaşadıklarım ve gözlemlediklerimi tüm öğrencilerin ihtiyaci olan erasmus tavsiyeleri yazımda bulabilirsiniz.

1- İlk Hafta Tüm Derslere Girin

Erasmus tavsileri

Öğretim üyelerinin Erasmus öğrencilerine bakışı farklı olabiliyor. Bazı hocalar siz Erasmus için geldiniz tadını çıkarın diyor. Hatta birçok hoca yazılı yerine proje veriyor. Bu projeleri hazırlamak gerçekten çok kolay oluyor .  Ama bazı hocalar kuralcı oluyor ve ilk ders’de isteklerini dile getiriyor. Çok zorlayacak bir ders için size tavsiyem alternatif bir ders ile değiştirin. Bu ders farklı bir fakülte’de olsa dahi buna değecektir.

2- Sadece İngilizce’yi değil bulunduğunuz ülkenin dilini veya ikinci bir dil öğrenmeye çalışın!

Kabul mektubu geldiği hafta üniversite koordinatörlüğü sizinle iletişime geçerek ücretsiz yerel dil kursu düzenleyeceklerini ve katılım sağlayacak mısınız soruyorlar. Bence kesinlikle katılın hem yeni bir dil öğrenirsiz hemde farklı fakülteden gelen Erasmus öğrencileri ile tanışmış olursunuz.

3- Bagajınızı ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlayın

Erasmus Bavul

Gideceğiniz ülkenin iklimini önceden araştırın. Sadece ihtiyacınız olacak şeyleri alın. 1 dönem gidecek arkadaşlar gidecekleri döneme uygun kıyafet almalarını, bunun haricinde kalabalık yapacak kıyafetlerinizi bırakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bavulun %20 lık kısmını boş bırakmanızı, gideceğiniz ülke’den alacaklarınız için ayırmanızı tavsiye ederim. Bu %20’lık kısma ilk gün size yetecek kadar yiyecek alabilirsiniz.

4- Erasmus’a gideceğiniz şehrin ve üniversitenin Erasmus facebook sayfalarına üye olun!

Üniversite, Fakülte facebook sayfalarında birçok ilan oluyor.  Bazen aradığınız bir sorunun yanıtı, bazense katılabileceğiniz etkinliklerin paylaşımlarını görebilirsiniz. Ayrıca şehirde evs (gönüllü hizmeti) veren programların etkinliklerine katılmanız kesinlikle olmazsa olmazdır.

5- Otel/Hostel Rezervasyonu için Booking.com’u Kullanın

Booking.com

Dünya üzerinde otel rezervasyonu denildiğinde ilk akla gelen site Booking’dir.  Booking en iyi fiyatları vermekle kalmıyor, müşterilerine fiyat eşitleme sözü ile en iyi fiyat garantisi sunuyor. Ben tüm gezilerim boyunca booking.com ile rezervasyon yaptığım için çok güzel otellerde uygun fiyatın tadını çıkardım. Müşteri deneyim ekibi aracılığıyla müşteriler gece ya da gündüz istedikleri zaman 40’tan fazla dilde yardım ve destek almak için Booking.com’a 7/24 ulaşabilirler.

Booking.com

6- Seyahatinizi daha kolaylaştıracak uygulamaları yükleyin

Seyahat ederken en önemlisi planlı olmaktır. Bu planı ben uygulamalar üzerinden yapıyorum. Benim telefonumda kesinlikle

Google Maps (Yurtdışına çıktığımda gideceğim bölgenin Offline modunu kesinlike indiriyorum)

Google Translate (Gideceğim bölgenin dilini ofline modu)

Rezervasyon veya check-in belgelerini mail kutunuza indirin

7- Gideceğiniz ülkenin gsm operatörleri hakkında araştırma yapın

Erasmus tavsiyeleri yazımda beklide en önemli yapılması gerekenler arasında gsm şirket araştırması yer alıyor. Tabi ki artık İnternetsiz olmazsa olmaz. Gideceğiniz ülkede hizmet veren gsm operatörleri size uyan paketleri önceden belirlemek size büyük bir yükten kurtulmanıza olanak sağlayacaktır. İlk günlerde gideceğiniz şehirde dışarı çıkarken yönünüzü bulmanız biraz güç olacaktır. Bu nedenle google map ile internet üzerinden istediğiniz yeri bulmanız, hatta bazı şehirlerde otobüs ve metro ulaşım bilgilerini kontrol etmenize olanak sağlayacaktır.

8- Sehayat edeceğiniz ülkelerin uçak biletini önceden almayı unutmayın

Arkadaşlar Erasmus’un sadece eğitim programı değil aynı zamanda bir kültür programı olduğunu hepimiz biliyoruz. Size tavsiyem gezebileceğiniz kadar fazla şehir gezin. İlk haftalardan sonra kendinize yakın gördüğünüz arkadaşlara seyahat teklifinde bulunun.  Ryanair, Wizzair, Easyjet gibi firmalar erasmus yapan öğrencilerin en iyi dostudur. Takviminize uyan fırsatları kaçırmayın. Bu firmalar Türkiye’de bulunan havayolu Şirketleri’nin aksine çok ucuz seyahat yapmanıza olanak tanıyacaktır. Ben Polonya’dan Berline 11 ₺, Porto’ya 66 ₺, Paris’e 110 ₺, Barselona’ya 115 ₺’ye uçak bileti almıştım. Otobus ve tren yolundan çok çok daha ucuza uçmanız mümkün.

*Low-cost uçak şirketlerini kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

  • Bilet Çıktısını mutlaka alın.
  • Sadece el bagajı (8kg) hakkınız olduğunu unutmayın.

9- Hibeler ve Online Bankacılık işlemleri

Erasmus tavsiyeleri yazımda bana en çok gelen soruların başında para çekme, komisyonlar gibi finansal sorular geliyor. Birçok üniversite hibeleri ziraat bankası üzerinden yatırıyor. Genellikle gideceğiniz üniversitenin akademik takvim başlangıç gününü takip eden 1 ay içerisinde hibeniz yatacaktır. Ona göre yanınızda bir miktar € götürmeniz gerekmektedir.

Ayrıca Erasmus Hibesi € olarak yatacağı için online bankacılık önemli bir konuma sahip. ATM’den para çekmeden önce € hesabınızdan  ₺ hesabınıza para aktarmanız gerekli. Burada hayat kurtaran bir ayar paylaşmak istiyorum. Ziraat Mobil hesabımıza giriş yapıyoruz. Daha sonra Güvenlik Ayarım bölümüne geliyoruz. Güvenlik Tercihi:  ‘’Ziraat Onay’’ olarak değiştiriyoruz. Artık sim kart değiştirseniz bile online bankacılık işlemlerinize ulaşabileceksiniz.

10- Kendi ülkenizden insanlarla kalmayın

Arkadaşlar Erasmus eğitim kadar, kültürel bir program olduğunu söylemiştim. A-B Blok şeklinde oda’larda kalacak arkadaşlar tek kalmalarını tavsiye ederim. Kişiden kişiye değişir lakin tek kalmak her zaman benim tercihimdir. Kapımı kapattığım zaman tek olmayı seviyorum. Yan oda’da yabancı arkadaşlar ile kalmaya özen gösterin. Hem onların kültürleri hakkında tecrübeleriniz olur hemde İngilizce pratik yapmanız kolaylaşır.

Benim 2. Dönemimde yan odama Hintli 2 kişi gelmişti. Hayatımda gördüğüm en kirli insanlar. Daha 1. gün mutfak tanınmaz bir hal aldı, Çok ağır kokan baharat kullanıyorlar. Tüm koridor şikayetçi olmuştu. Yan odamda olmasına rağmen ben 3 gün dayandım ve başka bir odaya taşındım. Irkçı birisi değilim ama Hintli insanlar bizim kültürümüze ters, erasmus tavsiyeleri uzak durun derim. :)

Booking.com