Barselona Havaalanı Ulaşım Rehberi

Sanırım ulaşım konusunda en iyi şehirler arasına Barselona kesinlikle girmeyi hak ediyor.  Uçaktan indik şehir merkezine gitmek için bir çok seçenek bulunuyor. Metro, Aerobus, Republic bus, Shuttle Direct ve taksiler herkes için bir seçenek mevcut. Ben şehir merkezine metro ile gitmeye karar vermiştim. Bence gitmeden önce google maps üzerinden gidilecek iki noktayı seçin ve hangi ulaşım seçenekleri var bir kenara not alın. Bu yöntemi tüm gezileriniz için uygulayabilirsiniz.

Barselona Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Uçaktan indik şehir merkezine ulaşmak için en ideal seçenek metro diyebilirim. Şehir içerisinde ulaşımda ilk seçenek olarak her zaman yürümeyi tercih edin. Kalan diğer uzak noktalar için Metro ve Republic bus işinizi görecektir. Şehrin harika bir ulaşım altyapısı var. Hiç bir sorun yaşamadan gezmenize büyük bir katkı sağlıyor. Bu nedenle 48,72,120 saat ulaşım kartlarından 1 tane almanız sizin için yeterli olacaktır.

Barcelona Metro Bileti

Barselona Metro

L9 Sud hattı, havalimanı ile şehir merkezini birbirine bağlayan ve 15 durağı bulunan hızlı bir ulaşım sunuyor. T10 ulaşım kartının geçerli olmadığı metrolar her 7 dakika bir, yoğunluğun yaşandığı saatlerde ise daha sık kalkıyor. Metro konusunda tek hayal kırıklığım saat 05.00-00.00 arasında çalışmaktadır.

Barselona Tren

Barselona Uluslararası Havalimanı’nın 2 numaralı terminalindeki B binasında bulunan Aeropuerto durağından şehir merkezine gidebilirsiniz. Yolculuk süresi ortalama 30 dakika diyebilirim. Ben metre ile gitmeyi tercih etmiştim ama arkadaşlar tren kullandığı için biraz pişman olmuşlar. Zira Tren istasyonuna vardığınızda ücretsiz otobüs ile şehir merkezine tekrar bir aktarma yapmanız gerekiyor.

Republic bus

Barselona Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda en ekonomik seçenekse 2,15€ ile Republic bus. 04.50-23.50 arasında 46 numaralı hat, Gece yarısından sonra N17 ve N16 otobüsleri Havaalanına hizmet vermektedir.

Aerobus

05.35-01.00 arasında A1 ve A2 numaralı otobüsleri hizmet vermekte ve gidiş-dönüş bileti ise 10,20€ olarak belirlenmiş. Yaklaşık 35 dakikada Plaça Catalunya’ya ulaşan otobüsleri her 10 dakikada bir sefer düzenlemektedir.

myDriver

Müşterilerine Eco+, Business Class, Business Van ve First Class olmak üzere 4 farklı araç sunan özel servis hizmeti ile 25€ karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Barselona şehir merkezine gitmek 25-30 dakika arasında bir süre alıyor.

Taksi

Havalimanından kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksi. Uber Barselona’da hizmet vermiyor ama myDriver varken taksi ile yolculuk yapmayı düşünmüyorum. Taksiyle Barselona şehir merkezine gitmek 25-30 dakika arasında bir süre alıyor. Sabit ücret uygulaması dahilinde Terminal 1 için 30€, Terminal 2 içinse 35€ fiyat belirlenmiş.

Booking.com