Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler yazımda rotamızı Katalanların başkenti Barselona’ya çeviriyoruz. Sıra dışı mimariye sahip yapılar, diğer İspanyol şehirlerinden farklı kültürü ve lezzetli yemekleri ile dünya’nın en ünlü şehirlerinden Barselona şehrindeyiz. Akdeniz ülkesi olması nedeniyle insanları çok sıcak kanlı. Ayrıca meyve ve sebzeleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha kaliteli diyebilirim. Erasmus yapan öğrencilerin kesinlikle görmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Barselona Erasmus öğrencileri için tavsiye niteliğinde bir başlangıç yazısı olabilir.

Avrupa’nın bu gözde turizm merkezi hakkında birçok önemli bilgi ve tavsiyelerimi yazı boyunca sizlerle paylaşacağım.

[fusion_youtube id=”https://youtu.be/Y9qZf_imVTs” alignment=”center” width=”900″ height=”450″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=”” /]

Barselona’da Ulaşım

Sanırım ulaşım konusunda en iyi şehirler arasına Barselona kesinlikle girmeyi hak ediyor.  Uçaktan indik şehir merkezine gitmek için bir çok seçenek bulunuyor. Metro, Aerobus, Republic bus, Shuttle Direct ve taksiler herkes için bir seçenek mevcut. Ben şehir merkezine metro ile gitmeye karar vermiştim. Bence gitmeden önce google maps üzerinden gidilecek iki noktayı seçin ve hangi ulaşım seçenekleri var bir kenara not alın. Bu yöntemi tüm gezileriniz için uygulayabilirsiniz.

Barselona Havaalanı Ulaşım Rehberi

Uçaktan indik şehir merkezine ulaşmak için en ideal seçenek metro diyebilirim. Şehir içerisinde ulaşımda ilk seçenek olarak her zaman yürümeyi tercih edin. Kalan diğer uzak noktalar için Metro ve Republic bus işinizi görecektir. Şehrin harika bir ulaşım altyapısı var. Hiç bir sorun yaşamadan gezmenize büyük bir katkı sağlıyor. Bu nedenle 48,72,120 saat ulaşım kartlarından 1 tane almanız sizin için yeterli olacaktır.

1- Sagrada Familia

Barselona Gezilecek Yerler

Katalanların ünlü mimarı Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak gösterilen Sagrada Familia Bazilikası Barselona’nın simge yapılarındandır. İnşaat 1882 yılında başladı ve Gaudi 1926 yılında ölene kadar yapıtının üzerinde çalışmaya devam etti. Bazilikanın inşaatı hala devam ediyor ve şu ana kadar Gaudi’nin inşa etmeyi planladığı 18 kuleden yalnızca 8 tanesi tamamlandı. Uzun yıllardır süren inşaattan dolayı Bitmeyen Kilise olarak bilinir. Böyle olsa bile Barselona gezilecek yerler listesinde bir numara olmayı başarıyor.

Yapının üç görkemli ön cephesi var ve bunlardan her biri İsa’nın hayatından önemli bir olayı tasvir ediyor: Façana del Naixement doğumunu, Façana de la Passio çarmıha gerilirken çektiği acıyı, Façana de la Gloria da dirilişten sonraki ihtişamını betimliyor. Gaudi, katedrali tasarlarken ışıktan en iyi şekilde yararlandı, siz de renkli pencerelere ve beyaz mermer duvarlardaki ışık oyunlarına hayran kalacaksınız.

Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00 arasında haftanın her günüdür. Giriş Ücreti: 17 Euro dan başlıyor. Tüm diğer seçenekler ve online bilet satın almak için buraya tıklayın.

2- Park Güell

Park Güell

Barselona Gezilecek Yerler listemde usta Gaudi yine iş başında. Mimar Gaudi’nin Eusebi Güell için tasarladığı Park Guell, Carmel Tepesi’nde yer alıyor. Baştan söyleyelim yarim gününüzü ayırmanız gerekecek kadar büyük bir alana sahiptir. Yapımı 14 yıl süren park, 1926 yılında halka açılmıştır.

Parkı inceleyin ve mimari ile doğa arasındaki muhteşem bağa bizzat tanıklık edin. Parkta iki bölge bulunmaktadır. Birine ziyaretçiler ücretsiz erişebilirken, Anıtsal Bölge denilen diğer bölgeye girmek için bilet almak gerekiyor. Başlangıç saatinden itibaren en fazla 30 dakika boyunca içeride kalabileceğinizi unutmayın.

Ziyaret Saatleri: 08.00-21.30 arasında ve online bilet satın almak için buraya tıklayın.

3- La Rambla Caddesi

Barselona Gezilecek Yerler

La Rambla Caddesi, Katalonya Meydanı’ndan limana kadar uzanıyor. Trafiğe kapalı bu cadde, kafeler, barlar, mağazalar ve hediyelik eşya dükkanlar bulunmaktadır. Her zaman hareketli olan bu caddede sokak çalgıcıları, canlı heykeller ve pandomimler gibi çeşitli sokak sanatçılarına oldukça sık rastlayabilirsiniz. Cadde üzerinde gezinirken, Virreina Sarayı, La Boqueria pazarı gibi diğer turistik yerleri de görebilirsiniz. Ayrıca akşamları cepçiler, dolandırıcılar ve illegal şeyler satan tipler bulunmakta dikkatli olun.

4- Casa Batllo

Casa Batllo

Antoni Gaudi’nin kente miras bıraktığı bir başka yapı Casa Batllo. Daha önceden yapılmış evin 1904 yılında tekrar tasarlanması ile oluştu. Bizzat Gaudi binayı restore etti. Dış cephe tasarımında Gaudi’nin Monet tarafından yaratılan “Nilüferler” tablosundan esinlendiğine inanılan yapının özellikle ilk katındaki salon kent manzarası ve tavan işçiliği ile konukları büyülüyor. Özel bir firma tarafından müze olarak işletilen yapının giriş katı 39€, en üst katı 25€ gibi abartı bir fiyatı bulunuyor. Sonuçta içeride vaad edilen yüzlerce sanat eseri değil, takdiri size bırakıyorum.

Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00 arasında ve Giriş Ücreti: 25 Euro. Online bilet satın almak için buraya tıklayın.

5- Casa Mila

Barselona Gezilecek Yerler - Casa Mila

1906-1912 yılları arasında yapımı gerçekleştirilen konut, ünlü mimar Gaudi’nin en değerli eserleri arasında gösterilmektedir. Dışa cephesine baktığınızda, Gaudi’nin düz çizgilerden kaçınmaya çalıştığını, her şeyin deforme ve dinamik olduğunu fark edeceksiniz. Çatıdaki havalandırma kulelerinden güzel tasarlanmış demir kapısına ya da balkonların ayrıntılı dekorasyonuna kadar, modernizm her yerde görmek mümkün. Üst katındaki Espai Gaudi’de, Katalan mimarın çeşitli çizimlerini, fotoğraflarını ve tasarımlarına ait maketleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

Katalan halkı hiç kusura bakmasın ama bu şehir’de her şey para için tasarlanmış. Giriş ücreti olabilir ama fiyatlar yüksek. Ayrıca giriş ücretlerini her gittiğiniz yerde tekrar tekrar ödemek bir noktadan sonra düşündürmeye başlıyor…

Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00 arasında ve Giriş Ücreti: 25 Euro. Online bilet satın almak için buraya tıklayın.

6- Barri Gotic

Barri Gotic

Barselona Gezilecek Yerler listemizde geldik şehrin kalbi, benim en sevdiğim noktası olan sokaklara. Burada Orta çağ yapılarına ve Santa Maria del Pi gibi kiliselere rastlayacaksınız. Katalonya’nın denizcilikteki en güçlü zamanı olarak anılan 11-16. yüzyıllar arasında kalma. M.Ö. 3. yüzyılda Hannibal’in babası Hamilcar Barca tarafından küçük bir köy olarak kurulur, Ama Roma’nın eline geçtikten sonra kaleye çevrilmiştir. Turistik yerleri gezip görmeden sıkıldıysanız, burada yavaş yavaş ilerin ve sokağın sesini dinleyin.

7- Barselona Katedrali

Barcelona Cathedral

Barselona’nın ana katedrali ve Barselona Başpiskoposu’nun makamı olan bu katedral, etkileyici yüksek tavanları ile müthiş bir Gotik mimari örneğidir. inşası 1298’de başlayıp 1460’a kadar devam etmiştir. Cephe üzerindeki çalışmalar ise çok sonra, 1892’de başlamış ve 1913’te tamamlanmıştır. Girişinde güzelliğiyle görenleri büyüleyen bir Hz. İsa ve 12 Havariler tasvirinin bulunduğu dini yapıda her şapel farklı bir aziz veya azizeye adanmış.

Ziyaret Saatleri: 08.00-19.30 arasında.

8- Poble Espanyol

Poble Espanyol

İspanya’nın mimari çeşitliliğini göz önüne sermek adına EXPO 1929 için inşa edildi. Açık hava müzesi olarak faaliyet gösteren köy, 13 ayda inşaat edilmiştir. İspanya’nın 15 özerk topluluğuna ait kayda değer binalara benzer olarak tasarlanmıştır. Ülke kültürünün ve yaşam tarzının ziyaretçilere aktarılması amaçlanıyor. Alanda ayrıca yöresel ürünler satan çeşitli dükkanlar, restoranlar ve barlar da bulunmakta.

9- Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

1929 EXPO Fuarı için tasarlanmış, İspanyol Rönesans binası olan Montjuicc Palau Nacional’da yer almaktadır. İspanya’nın farklı bölgelerinden getirilmiş Romanesk, Gotik ve Rönesans dönemi eserlerine ait büyük bir koleksiyon sizi bekliyor. Burada sergilenen Casas, Gaudi, Picasso, Gargallo, Tiziano gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00 arasında ve Giriş Ücreti: 12 Euro. Online bilet satın almak için buraya tıklayın.

Booking.com

Barselona Gezilecek Yerler

10-  Katalunya Meydanı

Katalunya Meydanı

Katalonya Meydanı, La Ribera, Barri Gotic ve El Raval’dan oluşan Eski Şehir ile modern kesimi birbirine bağlar. Meydan üzerinde ters merdiven şeklinde yapılmış olan Frances Macia anıtı 122. Katalonya cumhurbaşkanı Frances Macia’ya adanmıştır. Ayrıca Joseph Clara’nın yaptığı La Deessa o I’Enigma isimli heykeli meydandaki havuzun orta bölgesinde görebilirsiniz.

11- Mercat de la Boqueria

Mercat de la Boqueria

1840 yılında Aziz Joseph gününde açıldığından dolayı, Mercat de Sant Josep olarak da bilinir. Bu renkli pazar Avrupa’nın en büyük ve en ünlü gıda pazarlarından biridir. Bu geleneksel pazarda meyve, sebze, et, balık, deniz ürünleri ve sayısız diğer yerel ürünler içeren tezgahlar bulunmaktadır.

12- Santa Maria del Mar Kilisesi

Santa Maria del Mar Kilisesi

Gotik tarzdaki bu kilisenin muhtemelen 10. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Kilisenin günümüzdeki halini alması için çalışmalar 14. yüzyılda başlamış ve temel taşı Aragon Kralı IV. Alfonso tarafından atılmıştır. İspanya İç Savaşı esnasında ateşe verilen kiliseden 15. yüzyıldan kalma vitrayları kurtarılmıştır.

Ziyaret Saatleri: 13.00-17.00 arasında yapılmakta.

13- Picasso Müzesi

1963 yılında açılan müze, Picasso’nun çalışmalarına ithaf edilen ilk müze olmuştur. Kalıcı koleksiyon, 3.500’den fazla sanat eserinden oluşmaktadır. Eserlerin büyük bir kısmı eski dostu Jaime Sabatés tarafından müzeye bağışlanmıştır. Unutmayın ki müzeye giriş ücretsiz olduğu zamanlarda uzun kuyruklar oluşmaktadır.

Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00 arası gerçekleşmekte ve Giriş Ücreti: 12 Euro.  Online bilet satın almak için buraya tıklayın.

14- Ciutadella Parkı

Ciutadella Parkı

Park, bir göl, hayvanat bahçesi, Katalonya Parlamentosu ve Doğa Bilimleri Müzesi, zooloji müzesi ve jeoloji müzesinden oluşuyor. Park de la Ciutadella’nın en ünlü yapısı mimar Josep Fontseré’nin 1888 Evrensel sergisi için henüz o dönemde tanınmayan bir öğrenci olan Antoni Gaudí’nin yardımıyla yapılmıştır.

15- Camp Nou

Barselona gezilecek yerler listenize dünyanın en ünlü takımlarından FC Barcelona’yı ekleyebilirsiniz. Baştan söylemek isterim ki boş stadı 25 Euro karşılığında gezmek bana saçma geliyor. Eğer gittiğiniz tarihte maç varsa Camp Nou atmosferini yaşamak için gidebilirsiniz. Katalan Mimar Francesc Mitjans tarafından tasarlanan ve 3 yıl içerisinde 55.000 m3 alan üzerine kurulan stadyum, 99.354 kişi kapasiteye sahip.

Ziyaret Saatleri: 09.30-19.30 arasında ve Giriş Ücreti: 25 Euro.

16- Sant Pau Hastanesi

1901-1930 yılları arasında inşa edilen binalardan oluşan geniş hastane kompleksidir. Katalan modernist mimarı Lluís Domènech i Montaner tarafından modern tarzda inşa edilmiştir. Revirler bahçe, ağaçlar ve çiçeklerin hastaların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacağı düşüncesiyle tasarlanmıştır.

17- Tibidabo

Tibidabo

1902’de mimar Enric Sagnier i Villavecchia tarafından tasarlanan kilisenin inşası 59 yıl sürmüştür. Romanesk ve Neogotik mimari tarzlarının harmanlanarak, mahzenindeki dekorasyonlarda Modernizm etkisi gözlemlenmektedir. Yapının tepesindeki bronz İsa heykeli, Rio de Janeiro’daki Kurtarıcı İsa Heykeli’ni anımsatmaktadır.  512 metre yüksekliğe sahip Tibidabo Tepesine ulaşmak hiç kolay değil. Katalonya Meydanı’ndan kalkan Tibi Bus’a binmenizi tavsiye ederim.

18- Barselona Gezilecek Yerler – Montjuic

Montjuic

Barceloneta’dan binilen Montjuic teleferiği ile ulaşılabilen tepe’de Arkeoloji ve Etnoloji müzesi, Kale ve Askeri müze, Albeniz Sarayı, Olimpiyat Alanı ve Montjuic mezarlığı bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan adını üzerinde bulunan eski Musevi Mezarlığı’ndan alıyor. 173 metre yüksekliğe sahip Kalenin içerisinde Askeri müze bulunmaktadır. Askeri konuda ilginiz varsa bu müzede silahlar, askeri haritalar, üniformalar ve askeri minyatürler bulunmaktadır.

19- Maritime Museum

Maritime Museum

Eski bir tersane ve askeri bir bina olan Drassanes limanında bulunuyor. İspanya’nın deniz tarihine ilginiz varsa kesinlikle görülmesi gereken bir müze diyebilirim. 15. yüzyıldan itibaren İspanyol Deniz Kuvvetleri navigasyon, silah, resimler ve tarihi belgeler bulunuyor. İspanyol gemi modellerinin koleksiyonu olan bölüm bir çok turist tarafından ziyaret edilir.

20- La Barceloneta

La Barceloneta

Barselona Gezilecek Yerler listemizde geldik son’a. 1992 yılındaki Olimpiyatlara dek sırtını denize dönmüş olan Barcelona’nın denizle bağlantısını koparmayan tek bölgesi Barceloneta olmuştur. Denize paralel ve dik kesişen dar sokakları, balık lokantaları, kafeler, barlar ile salaş bir bölgedir. La Barceloneta’nın deniz tarafından Port Olimpic’e 1.2 km uzunluğunda sahil şeridi uzanır. Koşucular, bisikletçiler, patenciler ve yürüyüşe çıkmak isteyenlerin şehirde en sevdiği yerdir.

Barselona Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com

Barselona Gezilecek Yerler Haritası

Barselona Gezilecek Yerler Haritası 

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. Barselona Gezi Rehberi işaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için buraya tıklamanız yeterli.