Amsterdam Havaalanı Ulaşım Rehberi

Her yer dümdüz olduğundan mıdır, herkes bisiklete bindiğinden midir, Amsterdam’da trafik son derece hızlı ilerliyor. Bölge insani en çok bisiklet kullanıyor ama turist olarak gittiğiniz bir ülkede bisikleti çokta tavsiye etmeyeceğim. Amsterdam Gezilecek Yerler yazımda yer alan en iyi 20 yer listemin her noktasına tramvay ve otobüs ile ulaşmanız mümkün.

Amsterdam’da Schiphol isminde bir adet havaalanı bulunuyor.  Tek bir havaalanı ama 3 terminalden oluşan tesis, yılda yaklaşık 50 milyon yolcuyu ağırlıyor. Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım Metro, Republic bus, Shuttle Direct ve taksiler herkes için bir seçenek mevcut. Ben şehir merkezine Republic bus ile gitmeye karar vermiştim.

Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezi ulaşımında birçok seçenek var.  Gelin birlikte size en uygun ulaşım için Amsterdam Havaalanı Ulaşım Rehberi ile birlikte karar verelim.

Tren

Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Schiphol Tren İstasyonu’ndan kalkan trenlerin Amsterdam şehir merkezine ulaşması 20 dakika sürüyor. 24 saat boyunca kesintisiz hizmet veren trenler;

06.00-00.00 saatleri arasında 10 dakikada bir Platform 1 ve 2’den hareket ediyor.

00.00-06.00 saatleri arasında her saat başında Platform 1,2,3,4,5 ’den hareket ediyor.  Online bilet almak ve daha fazla ayrıntı için buraya tıklayın. Amsterdam Havaalanından şehir merkezi ulaşımda tek yön bilet 4,50 Euro. 

Republic Bus

Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayan Republic Bus tüm gün hizmet veriyor. Tek kişilik biniş ücreti, 4 Euro olarak belirlenmiş. Platform B9’dan gün içerisinde 197 ve 370 numaralı araçlar her 15 dakika arayla ulaşım sağlıyor. 00.30-05.00 saatleri arasında 97 ve 358 numaralı araçlar ile her 40 dakika arayla Amsterdam Havaalanına ulaşabilirsiniz.

Uber

Yurt dışına çıktığımda beni en çok uğraştıran internet paketleri. Bir şekilde telefonunuzda internet varsa uber uygulaması ile uygun fiyatlara rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle grup yada aileniz ile seyahat ediyorsanız ilk tercihiniz olabilir. Uber uygulaması ile şehir merkezine ortalama 40 Euro ödüyorsunuz.

Taksi

Amsterdam Havaalanı Ulaşım Rehberi

Havalimanından kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksi. Uber varken taksi ile yolculuk yapmayı düşünmüyorum. Yinede bu seçenekte sizin için bulunuyor ve ortalama 55 Euro karşılığında kullanabilirsiniz.

Ben ilk kez Amsterdam’a gittiğimde çok tecrübeli sayılmazdım. Bu yüzden bu tavsiye benden size altın vuruş olsun. Amsterdam otelinizi eğer tren istasyonuna ya da merkez Dam Meydanı‘na yakın bir konumda seçerseniz seyahat boyunca rahat ederseniz.

Booking.com