Amsterdam Gezilecek Yerler

Dünyanın en ünlü şehirlerinden Amsterdam’a ilk geldiğimde sabah saat 6.00 civariydi sanırım.  Kuzeyin buz gibi karşılaması sonrası nereye geldik yahu demiştim. :) Saat ilerledikçe havalar, tabi bende ısınmaya başlamıştım. Şehirde bölge insani o kadar fazla bisiklet kullanıyor ki, Berlin’deki günlerim aklıma gelmişti. Tüm ülkenin en yüksek yeri 323 metre! Burada bisiklete binmek o kadar kolay ki, Şehir merkezinde insanlar toplu taşımayı çok fazla kullanmıyor. Bisiklet yolu ayrı, bisikletlilere özel trafik ışıkları ve park yerleri var.

Amsterdam’da Ulaşım

Her yer dümdüz olduğundan mıdır, herkes bisiklete bindiğinden midir, Amsterdam’da trafik son derece hızlı ilerliyor. Bölge insani en çok bisiklet kullanıyor ama turist olarak gittiğiniz bir ülkede bisikleti çokta tavsiye etmeyeceğim. Amsterdam Gezilecek Yerler yazımda yer alan en iyi 20 yer listemin her noktasına tramvay ve otobüs ile ulaşmanız mümkün.

Amsterdam Havaalanı Ulaşım Rehberi

Amsterdam’da Schiphol isminde bir adet havaalanı bulunuyor.  Tek bir havaalanı ama 3 terminalden oluşan tesis, yılda yaklaşık 50 milyon yolcuyu ağırlıyor. Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım Metro, Republic bus, Shuttle Direct ve taksiler herkes için bir seçenek mevcut. Ben şehir merkezine Republic bus ile gitmeye karar vermiştim.

1- Red Light District

Red Light District

Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en popüler yer Red Light District. Bu bölgede birçok bar, gece kulüpleri, kafeler, seks mağazaları ve hatta seks müzeleri de bulunmaktadır. Adını pencerelerde kullanılan kırmızı neon ışıklarından ve pencerelerin arkasında kendilerini sergileyen seks işçilerinden almaktadır.

Nerdeyse şehrin her tarafında çılgınca eğlenen gençlere rastlamanız mümkün. Bölgede sadece hafif uyuşturucuların satışına izin veriliyor. Sokaklarda alkol tüketimi yasaktır. Bir mekan seçerek alkol tüketimi yapabilirsiniz. Güneşin batımı bile sokaklar hızlıca dolmaya başlıyor. Daha fazla bilgiyi Red Light District yazımda bulabilirsiniz.

2- Dam Meydanı

Amsterdam’ın ana meydanı olan Dam Meydanında II. Dünya Savaşında hayatlarını kaybedenler anısına dikilmiş Ulusal Anıt bulunuyor. 1956 yılında dikilmiş ve her yıl gerçekleşen Ölüyü Anma töreni burada yapılmaktadır. Belediye binası olarak kullanılan Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk ve Madame Tussauds Müzesi meydanda bulunan tarihi yapıların başında geliyor. Günün her saati turistler ve bölge insanı tarafından boş kalmayan meydanda faytonlar ve ilginç kostümde figüranları görebilirsiniz.

3- Anne Frank Evi

Anne Frank Evi

Müze, II. Dünya Savaşı sırasında bu evin gizli odasında saklanan çok genç bir Alman günlük yazarı Anne Frank’ın anısına kurulmuştur. Nazilerden Yahudi oldukları için kaçan Anne Frank ve ailesi Amsterdam’a gelmişler. Nazilerin Hollanda’yı da işgal etmesi üzerine 2 yıl bir evde saklanmak zorunda kalmışlar.

Saklandıkları dönem boyunca kendini günlük tutmaya veren Anne Frank 2 yıl esaret hayatı sonunda yakalanmışlar ve toplama kamplarına gönderilmişler. Anne Frank’ın babası Otto Frank hayatta kalmayı başarmış ve kızının günlüğünü kitap olarak bastırmış.

Ziyaret Saatleri: 09.00 – 22.00 arasında ve Giriş Ücreti 10 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

4- Rijksmuseum

Rijksmuseum

Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar uzanan resimler, heykeller başta olmak üzere birçok eser bulunmaktadır.  Müzenin en öne çıkan eserleri Rembrandt ve Vermeer’in resimleri ile Van Gogh’un meşhur oto portresidir. Eğer müze ve sanat galerilerini gezmekten keyif alıyorsanız bu müzeyi Amsterdam gezilecek yerler listenize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 19 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

5- Amsterdam Kanalları

Amsterdam Kanalları

Toplam 100 kilometre uzunluğundaki ve şehir merkezinden geçen kanallar Amsterdam’ın “Kuzeyin Venedik’i olarak anılmasını sağlar. Üzerinden yaklaşık 1500 köprü geçen kanallar şehri 90 adaya bölüyor.  Ana kanallar 17. yüzyılda inşa edilmiş ve o çağa ait olan bu bölgenin tamamı, 2010 yılından itibaren UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

Kanalların arasında gezmeden dönmek düşünülemez. Kanal turları şehrin farklı noktalarından kalkıyor. Amsterdam Centraal veya Hard Rock Cafe karşısından kalkan turlara katılabilirsiniz.

6- Heineken Experience

Heineken Experience

Dünyanın önde gelen bira markalarından biri olan Heineken, tüm bira severler tarafından kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Bu bira fabrikası artık aktif olarak kullanımda olmasa da, burada bira nasıl yapılır, içerdiği malzemeler nelerdir ve nasıl içilir gibi konularda ayrıntılı bilgiler edinebileceğiniz turlara katılabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 10.30-19.00 arasında ve Giriş Ücreti 18 Euro.

7- Vondelpark

Vondelpark

Vondelpark Amsterdam’ın en büyük şehir parkı ve Hollanda’nın da en ünlü parklarından. Park 1867 yılında açılmış ve o zamandan beri yerli halk ve turistler arasında popüler bir yer haline gelmiş. Pek çok ağaç ve bitki türünü barındıran parkta yaz günleri ücretsiz girişli bir açık hava tiyatrosu bile var. Koşan, bisiklete binen, yürüyen veya evcil hayvanlarını gezmeye çıkaran birçok insanı görebilirsiniz. Bence yanınıza bir sandviç ve soğuk bir içecek almayı da unutmayın.

8- Van Gogh Museum

Van Gogh Museum

Amsterdam’ın birçok önemli müzesini çevresinde bulunduran Müzeler Bölgesinde bulunuyor. Müze sadece 200 tablo ve 500’e yakın çizim içermekle kalmayıp, aynı zamanda bu olağanüstü ressamın hayatına da ışık tutuyor. 1973 yılında açılan müze aynı dönemde yaşamış Auguste Rodin, Paul Gauguin, Claude Monet gibi sanatçının eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Ziyaret Saatleri 09.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 19 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

9- Bloemenmarkt

Bloemenmarkt

Singel kanalında bulunan dünyadaki tek yüzen çiçek pazarı, 1862 yılından beri kuruluyor. Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında kurulan pazar birçok çeşit çiçek ve tohum göreceksiniz. Hollanda’nın Avrupa’nın en büyük çiçek üreticisi olması nedeniyle bu pazar Amsterdam gezilecek yerler listemize girmeyi başarıyor.

Booking.com

Amsterdam Gezilecek Yerler

10-  Begijnhof

Begijnhof

Kökeni Orta çağa dayanan 14. yüzyılın sonuna doğru yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Eskiden rahibe veya dinle ilgilenen kadınların ikamet ettiği bir yerdi. Bugün ise Amsterdam’ın en eski evi olduğuna inanılan Het Houten Huis burada bulunmaktadır.

Mekanı ziyaret etmeye karar verirseniz bunun özel bir mülk olduğunu, sessiz ve saygılı davranmanız gerektiğini unutmayın.

11-  Amsterdam Centraal İstasyonu

Amsterdam Gezilecek Yerler

Hollanda’nın en büyük istasyonu hakkında, şehir ulaşımının kalbi desek yanılmış olmayız. Tüm toplu taşımalar Centraal İstasyonu çevresinde toplanmıştır, böylelikle çeşitli ulaşım araçlarıyla tramvaylar, otobüsler, kanal turları şehirde istediğiniz bir noktaya ulaşmak çok kolay. Dam Meydanı’na yürüyerek yaklaşık 10 dakikalık uzaklıkta olan Amsterdam Centraal Station aslında şehirler arası ve uluslar arası bir tren istasyonudur.

12- Oude Kerk

Oude Kerk

1306 yılında inşa edilen Oude Kerk, Amsterdam’ın en eski yapılarından biridir. Sadece bir kilise değil aynı zamanda bir mezar yeridir. Amsterdam’ın önemli sakinleri bu binanın altına gömülmüştür. Aralarında donanma kahramanı Jacob van Heemskerck ve Rembrandt’ın eşi Saskia van Uylenburg bunlardan en ünlü olanlarıdır. Rehberli turun bir parçası olarak kilise kulelerine tırmanabilir ve şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Ancak, asansörler olmadığını hatırlatmak isterim.

Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 12 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

13- Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk

Dam Meydanı’nda yer alan tarihi yapı, Oude Kerk’in ihtiyaçları karşılayamaması üzerine inşa edilmiştir. Amsterdam’daki pek çok kilise gibi artık hizmet vermiyor. Burada halka açık sergiler, org resitalleri ve kraliyet ailesinin taç giyme törenleri düzenleniyor.

Ziyaret Saatleri 10.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 10 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

14- Amsterdam Museum

Amsterdam Museum

1975 yılında kurulan Amsterdam Müzesi, Ortaçağ’dan günümüze kadar Amsterdam tarihine ait sergiler yer yer almaktadır. Müzede heykeller, resimler, arkeolojik buluntular ve fotoğraflar sergilenmekte. Müzeye bağlı The Amsterdam Gallery’de yerel sanatçılar tarafından 1530-2007 yılları arasında yaratılan pek çok çalışma ziyaret edilmeyi bekliyor.

Ziyaret Saatleri Her gün 10.00-17.00 ve Giriş Ücreti 14 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

15- Amsterdam Arena

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam gezilecek yerler listesinin en tartışmalı noktasına sıra geldi. Ben şu görüşü savunanlardanım ki boş stat ziyaretlerini çok saçma buluyorum. Maç varsa biletimi alır hem stadın dolu dolu atmosferine canlı şahitlik ederim, hemde maçı izlerim. Tabii ki tercihi her zaman ki gibi size bırakıyorum.

Ülkenin en büyük stadyumu olan Amsterdam Arena, 1993-1996 yılları arasında, 140 milyon Euro bütçeyle inşa edilmiş. 1900 yılında açılan futbol kulübü dünya futbolunun en köklü ve önemli kulüpleri arsında gösterilmektedir. Ayrıca UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 3 kere üst üste şampiyon oldukları için, dünya çapında kupayı müzesinde daimi saklayabilen 5 takımdan biri olma hakkını kazanmışlar.

Ziyaret Saatleri 10.30-16.30 arasında ve Stadyum Ücreti 16 Euro.

16- Madame Tussauds Müzesi

Amsterdam Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds, merkezi Londra’da bulunan balmumu heykel müzesidir. Madame Tussauds Müzesi içerisinde Kraliyet aile üyeleri, film yıldızları ve birçok ünlü ismin balmumu heykelini barındırıyor. Dürüst olmak gerekirse dünyanın bir çok yerindeki Madame Tussauds müzelerini gördüm ve bazılarını ziyaret ettim. Amsterdam’da daha fazla ne olabilir ki diyerek bu noktayı atlamıştım.

Ziyaret Saatleri: 09.00-22.00 arasında ve Giriş Ücreti 19,50€. Online bilet almak için tıklayın.

17- Rembrandt Evi Müzesi

Amsterdam Gezilecek Yerler

Ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın 1639-1656 yılları arasında yaşadığı ve sayısız eser yaptığı ev 1909 yılından beri halka açık bir müze haline döndürülmüş. Ev mobilyaları tam olarak zaman diliminde göründüğü gibi görünüyor ve dünyanın her yerinde topladığı gravürler ve objeleri tek bir yerde görebiliyorsunuz.

Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 14 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

18- Kraliyet Sarayı

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam Kraliyet Sarayı Hollanda’da bulunan 3 saraydan biridir. Saray Dam Meydanında Ulusal Anıtın karşısında bulunmaktadır. Bina 1655’te Amsterdam yöneticileri tarafından belediye binası olarak açılmıştır. Ancak günümüzde kraliyet sarayı olarak bilinmektedir. Roma’daki kamu binalarından esinlenerek tasarlanan sarayın inşasında kullanılan sarı taşlar, Almanya’dan getirtilmiş. Ancak taşlar zaman içerisinde koyu bir renk aldı.

Ziyaret Saatleri 10.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 10 Euro.  Online bilet almak için tıklayın.

19- NEMO

Amsterdam Gezilecek Yerler

Gelelim benim Amsterdam gezilecek yerler listesindeki kişisel favorilerimden birine. Müzenin geçmişi 1923’lere dayanır ve 1997’den beri Renzo Piano’nun tasarlamış olduğu binada hizmet vermektedir. Beş katlı bina Hollanda’daki en büyük bilim merkezidir. NEMO Bilim Müzesi, olabilecek en interaktif müzeler arasında yer alıyor. Yüzlerce etkileşimli oyun ve birbirinden farklı deneyleri denemenize imkan sağlıyor.  Müzede yer çekimi, statik elektrik, ses, ışık gibi doğa kanunlarına ayrılmış giriş katını çok beğendim.

Ziyaret Saatleri 10.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 17.50 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

20- Kalverstraat

 Kalverstraat

Dam Meydanı’ndan Muntplein’e kadar uzanan Kalverstraat, günün her saati çok fazla kalabalık. Cadde boyunca birçok mağaza ve çok katlı alışveriş merkezi bulabilirsiniz. Alışveriş yapmayı planlayanların ilk uğrayacakları yer bu cadde olmalı. Bu cadde üzerinden ilerlediğimde Simit Sarayı’nı ilk gördüğümde çok sevindim. Mekana girdim ve babalar yapmış vay dedim. Lakin fiyatları deli saçması, bu yorumu yaparken TL\€ karşılaştırması kesinlikle yapmıyorum. Birçok mekanda yemek yedim ama hiçbirinde yediğim ürün ile fiyatı arasındaki tutarsızlık bu denli olmamıştı.

Kaynak : https://blog.biletbayi.com/amsterdam-gezilecek-yerler.html

Amsterdam Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Booking.com

Amsterdam Gezilecek Yerler Haritası

Amsterdam Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. Amsterdam Gezi Rehberi işaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için buraya tıklamanız yeterli.